Olej do skrzyni biegów. Wymieniać czy nie?

Większość właścicieli samochodów pamięta o tym, że trzeba wymienić olej silnikowy. Jedni wierzą w magię produktów „long-life”, a inni nie patrzą na zalecenia producenta i zmieniają ten płyn stosunkowo często. W przypadku jego przekładniowego odpowiednika sytuacja nie jest już tak oczywista. Z doświadczenia wiemy, że wielu kierowców kompletnie się nim nie przejmuje. Czy to dobrze? Olej w skrzyni biegów trzeba wymieniać, czy nie ma takiej konieczności? Sprawdź już teraz!

Olej do skrzyni biegów – dlaczego tak rzadko go zmieniamy?

Zacznijmy od tego, że brak konieczności wymiany płynu smarującego przekładnię to mit, który za chwilę postaramy się obalić. Dlaczego tak wiele osób uważa, że jest to kompletnie niepotrzebna czynność serwisowa?

W dużej mierze to efekt podejścia do tego tematu samych producentów samochodów. Wiele koncernów motoryzacyjnych kompletnie nie wspomina o tej czynności w instrukcjach obsługi i eksploatacji pojazdów. Jeśli już informacja się pojawia, to zazwyczaj wskazuje, że olej wystarcza na cały okres użytkowania pojazdu. Interpretacja tego zapisu jest podstawowym problemem.

Dla producentów samochodów okres eksploatacji oznacza czas, w którym obowiązuje gwarancja – przeciętnie od 5 do 7 lat. Później kwestie serwisowe spoczywają już tylko na barkach właściciela auta. To bezpieczny okres, w którym faktycznie nawet mocno eksploatowana skrzynia biegów może wytrzymać. W Polsce dwu, a nawet trzykrotne przekraczanie tego „okresu eksploatacji” nie jest niczym niezwykłym. Czy naprawdę olej przekładniowy jest tak cudownym specyfikiem, że wytrzyma 15 lat i 300, 500, a może 700 tysięcy kilometrów?

Czy wymieniać olej w skrzyni biegów? Zdecydowanie tak!

Odpowiedź na wcześniejsze pytanie jest wręcz oczywista – nie wytrzyma! Choć skrzynia biegów pracuje w „przyjaźniejszych” warunkach niż silnik, to jednak również jest bardzo obciążona. Olej przekładniowy zużywa się i traci swoje właściwości. To efekt między innymi:

  • dużego obciążenia – skrzynia nieustannie przenosi ogromny moment obrotowy z silnika na układ jezdny,

  • wysokiej temperatury – metalowe koła zębate nieustannie trą o siebie i mocno się nagrzewają,

  • skraplania się wody we wnętrzu przekładni, która stopniowo rozrzedza olej,

  • naturalnego procesu starzenia się płynu smarującego.

 

Nie, inżynierowie nie dokonali cudu i nie wymyślili oleju, który się nie zużywa. Gdyby tak było, to dlaczego nie ma jego odpowiedników do zastosowania w silniku?

Jak wymienić olej w skrzyni biegów?

W manualnych skrzyniach biegów bezpieczny interwał wymiany oleju to, co 100-130 tysięcy kilometrów lub 5-6 lat. Jeśli kupiłeś używane auto z przebiegiem ponad 100 tys. km, lepiej od razu zaplanuj taki serwis. W przypadku przekładni automatycznych trzeba to robić jeszcze częściej. Samą czynność serwisową najlepiej pozostawić w rękach fachowców. Dostęp do korków jest zazwyczaj trudny, a sama wymiana oleju nierzadko wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi.

Pamiętaj, aby zawsze kupować wysokiej jakości produkty o parametrach zalecanych przez producenta auta. Informacje te na pewno znajdziesz w książce serwisowej swojego pojazdu.

Wymiana olej w skrzyni biegów