Toyota - naprawa skrzyni biegów

Jazda z niesprawną skrzynią biegów często prowadzi do bardzo kosztownej awarii. Dlatego w razie jakichkolwiek problemów, np. ze zmianą przekładni, należy czym prędzej oddać pojazd do warsztatu. Choć Toyota uważana jest za markę niezawodną, to również w tym przypadku często dochodzi do takich usterek. Czasami ich przyczyna tkwi w błędach fabrycznych, często jednak to niewłaściwa eksploatacja jest powodem problemów. Dotyczy to zarówno manualnych, jak i automatycznych skrzyń biegów w tych samochodach. 

Warto zdecydować się na nasz serwis. Dokonujemy dokładnej diagnostyki, następnie po ustaleniu problemu przechodzimy do naprawy. Regeneracja poprzedzona jest demontażem skrzyni biegów. Bardzo często konieczne jest podłączenie do komputera diagnostycznego w celu sczytania błędów ze sterownika. Następnie podzespół rozkładany jest na części. Dokonuje się oceny stanu synchronizatorów, kół zębatych, uszczelniaczy i łożysk. Kolejnym etapem jest naprawa, czyli wymiana zużytych części na fabryczne. Wybór używanych niesie znaczne ryzyko, że awaria znów szybko nastąpi. Dlatego kompleksowy remont tego podzespołu, z wymianą na nowe elementy, jest zwykle najlepszym rozwiązaniem.

 

Zwracamy uwagę na specyfikę poszczególnych rodzajów skrzyń biegów i ich działanie w danym samochodzie. Dlatego przed diagnostyką przeprowadzamy próbną jazdę, aby wstępnie określić problem. Natomiast po wykonaniu naprawy w samochodzie marki Toyota ponownie sprawdzamy, czy skrzynia biegów działa prawidłowo. Dotyczy to również tych automatycznych, których regeneracja jest nieco bardziej skomplikowana. Należy znać symptomy, kiedy bezwzględnie należy udać się do mechanika. Może być to zapach spalenizny, który świadczy o przegrzaniu oleju przekładniowego. Przyczyną może tu być jego zbyt niski poziom lub słaba jakość. Brak przyspieszenia samochodu, przy zwiększaniu obrotów to także objaw awarii wewnętrznych sprzęgieł. Trudności z obsługiwaniem przekładni mogą być z kolei związane z awarią dźwigni biegów. Ponadto zapalona kontrolka silnika w przypadku Toyoty z automatyczną przekładnią może świadczyć między innymi o problemach z nią związanych. Udanie się do serwisu będzie konieczne również wtedy, gdy zauważysz drastyczny spadek ilości oleju, co najprawdopodobniej świadczy o jego wycieku.       

Co najczęściej psuje się w skrzyni biegów samochodów marki Toyota? 

Warto pamiętać, że zarówno automatyczna skrzynia biegów, jak i ręczna wymagają zastosowania odpowiedniego oleju. Jeżeli jego poziom jest zbyt niski, następuje problem ze zmianą przekładni. Należy regularnie sprawdzać jego poziom i bezwzględnie wymieniać, według zaleceń producenta, np. po przejechaniu 60 tys. km w przypadku samochodów nowych. Starsze modele wymagają jego uzupełniania nawet po wskazaniu 30 tys. km na liczniku. Często dochodzi także do uszkodzenia linki sprzęgła. Ta usterka ma miejsce, gdy pedał wpada w podłogę, a przy tym napęd nadal pracuje. W samochodach marki Toyota  może także dojść do zużycia synchronizatorów. Wtedy słychać charakterystyczny dźwięk przypominający zgrzytanie.

naprawa skrzyni biegów toyota