Skrzynie biegów ZF

Jak wygląda regeneracja skrzyni biegów ZF?

Niemiecka marka ZF Friedrichshafen AG to jeden z globalnych potentatów produkujących części i podzespoły do samochodów osobowych, ciężarowych i pojazdów specjalistycznych. Na rynku motoryzacyjnym funkcjonuje od ponad 100 lat, a jednym z jej sztandarowych produktów są skrzynie biegów. Cieszące się opinią solidnych, wytrzymałych i odpornych na pracę w najbardziej niesprzyjających warunkach, przekładnie ZF nie są jednak niezniszczalne. Po pewnym czasie wymagaj naprawy lub regeneracji. Sprawdź, jak wygląda ten proces w profesjonalnym warsztacie i dowiedz się jak wybrać odpowiedni serwis dla Twojej skrzyni biegów.

Typowe usterki skrzyni biegów ZF

Opór przy zmianie biegów, głośna praca, niekomfortowe stukanie – to tylko niektóre z wielu objawów wyeksploatowanej przekładni. Skrzynia biegów jest elementem o ograniczonej żywotności, niezależnie od tego, czy mówimy o manualach, czy automatach. Jednocześnie, przekładnia jest jedną z części najbardziej narażonych na trudy eksploatacji w każdym aucie. W przypadku skrzyń produkowanych przez ZF Friedrichschafen, mimo dobrej opinii, należy przygotować się na kilka możliwości do zaistnienia, typowych dla tego rodzaju konstrukcji problemów. Należą do nich:

  • ograniczona trwałość podzespołów wraz ze stopniem wyeksploatowania,

  • problemy z przełożeniami na wysokich biegach,

  • awaryjność płytki sterownika przekładni,

  • problemy z płynnością – dotyczy głównie modeli 6HP.

Choć jak widać, konstrukcje tego uznanego niemieckiego producenta nie są wolne od wad, cała gama modeli współczesnych samochodów z różnych segmentów wyposażana jest właśnie w skrzynie biegów ZF. Zarówno automatyczne, jak i manualne przekładnie charakteryzuje bowiem duża wydajność, elastyczność w dopasowaniu do parametrów układu napędowego oraz szeroka gama serwisów i duża dostępność części zamiennych.

Typowe usterki skrzyni biegów ZF

Choć liczba firm oferujących naprawę skrzyni biegów ZF rzeczywiście jest całkiem spora, to w każdym przypadku warto powierzać nasze auto w ręce najlepszych mechaników. Zasada ta sprawdza się przy wymianie lub naprawę większości podzespołów – szczególnie zaś przekładni, z uwagi na jej konstrukcyjne skomplikowanie i koszty takiej usługi. Renomowane serwisy wyróżniają się na rynku całościowym podejściem do wykonywanej usługi, obejmującej m.in.:

  • kompleksową diagnostykę skrzyni biegów z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu,

  • profesjonalny demontaż przekładni oraz jej złożenie zgodne ze standardami producenta,

  • fachowe doradztwo w zakresie doboru olejów i prawidłowej eksploatacji,

  • zastosowanie wyłącznie markowych, rekomendowanych przez producenta części i zamienników w przystępnej cenie,

  • regenerację w jakości OE,

  • obsługę w możliwie jak najkrótszym czasie (minimalizacja przestojów).

Nie bez znaczenia jest również doświadczenie zespołu serwisowego i jego wcześniejsze realizacje. Skrzynie biegów ZF to konstrukcje, którym niestraszne różnego rodzaju modyfikacje i przeróbki, dlatego istnieje cały szereg rozwiązań, których zastosowanie podniesie funkcjonalności przekładni. Doświadczeni serwisanci, mający w swoim dorobku odpowiednią liczbę realizacji na przekładniach ZF z pewnością znajdą najlepszy sposób, by przywrócić sprawność skrzyni oddanej do regeneracji.

Jak wygląda naprawa skrzyni biegów?

Wybrałeś już odpowiedni serwis, który wykona dla Ciebie naprawę uszkodzonej skrzyni biegów? Świetnie! Teraz z pewnością chciałbyś dowiedzieć się, jak w rzeczywistości przebiega regeneracja przekładni ZF. Podstawą wszelkich działań jest demontaż skrzyni z pojazdu oraz jej komputerowa diagnostyka. W tracie tego procesu mierzone są najważniejsze parametry sprawności oraz lokalizowane przyczyny usterek. Badanie obejmuje zarówno podzespoły mechaniczne, jak i całą elektronikę, której – zwłaszcza w przekładniach automatycznych – nie brakuje. Po zakończeniu diagnostyki ekipa serwisowa przystępuje do działania, mając wiedzę na temat koniecznych od wykonania czynności.

Kompleksowa regeneracja skrzyni biegów ZF obejmuje jej generalny remont połączony z wymianą wadliwych, wyeksploatowanych lub uszkodzonych komponentów. Nie ma możliwości, aby przekładnia opuściła renomowany serwis z chociaż najdrobniejszą usterką. Z tego powodu, naprawione konstrukcje podlegają szczegółowym testom, pozwalającym ze stuprocentową pewnością potwierdzić ich pełną sprawność. Oddając swoją skrzynię do regeneracji, zyskujesz więc urządzenie po kapitalnym remoncie, potwierdzonym gwarancją serwisową. Warto zadbać o takie zabezpieczenie, zwłaszcza uwzględniając koszty całej, nietaniej przecież operacji.

Montaż zregenerowanej skrzyni biegów i zalecenia eksploatacyjne

Jeśli testy wykażą, że urządzenie jest w pełni sprawne, serwis może przystąpić do zamontowania skrzyni na pojeździe. Obowiązkowo skrzynia biegów uzupełniana jest dedykowanym olejem. W przypadku przekładni ZF producent rekomenduje półsyntetyczny olej ZF-LifeguardFluid. Jeśli jednak warsztat wykonujący naprawę zaleci stosowanie innego oleju, należy zastosować się do tych zaleceń.