Skrzynie biegów DSF

Skrzynia biegów DSF – wymienić czy zregenerować?

Skrzynie biegów DSF to jedne z popularniejszych typów przekładni stosowanych w autach osobowych, dostawczych oraz innych pojazdach. Na masową skalę montowano je m.in. w samochodach produkowanych przez koncern motoryzacyjny VAG czy w samochodach Opla. Niestety, jak każda skrzynia – również przekładnia DSF nie jest wolna od wad i ewentualnych usterek w miarę eksploatacji. Z tego artykułu dowiesz się, czy w przypadku awarii bardziej opłacalna będzie jej regeneracja, czy wymiana na nową.

Ile kosztuje naprawa skrzyni biegów?

Każdą skrzynię biegów można zregenerować lub naprawić. Nie we wszystkich jednak przypadkach, jest to opłacalne, z uwagi na koszty. Po osiągnięciu odpowiedniego przebiegu, żywotność skrzyni w samochodzie stopniowo maleje, a podatność poszczególnych, wyeksploatowanych podzespołów na usterki wzrasta. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, że o ile w starszych typach skrzyń biegów większość awarii miała typowy charakter (uszkodzone koła zębate, piasty, łożyska itp.), to nowsze modele obfitujące w elektronikę charakteryzują się dużo większym stopniem skomplikowania. Taki stan rzeczy nie pozostaje bez wpływu na cenę usługi. Regeneracja nowoczesnej, zwłaszcza automatycznej skrzyni biegów czasem bywa zwyczajnie nieopłacalna. W przypadku przekładni DSF, cieszących się opinią solidnych i wytrzymałych konstrukcji, najczęstsze awarie mają typowy charakter. Powoduje to, że da się je usunąć w procesie regeneracji.

Wymiana skrzyni manualnej

W przypadku skrzyń ręcznych, najważniejszym warunkiem determinującym sens ich regeneracji jest rodzaj usterki. Jeśli jest ona typowa i powtarza się w wielu egzemplarzach tego samego modelu, należy zadać sobie pytanie, czy warto taką skrzynię wymieniać. Może się bowiem zdarzyć, że wymieniona używana skrzynia biegów może również być niesprawna, lub – biorąc pod uwagę skalę jej wyeksploatowania – usterka może objawić się w najbliższym czasie. Jeśli więc mamy do czynienia z charakterystyczną dla danego modelu awarią, np. łożyska czy piasty, warto taką skrzynię odesłać do serwisu, celem jej regeneracji lub naprawy. Co prawda, usługa może być droższa, a auto postoi w warsztacie dłużej, jednak zyskujemy pewność, że usterka albo zniknie na zawsze, albo nie objawi się przez kolejne wiele tysięcy kilometrów. Na wykonane naprawy serwis udzieli nam również gwarancji w przeciwieństwie do skrzyni zakupionej na szrocie.

Jeśli jednak skrzynia ma opinię stosunkowo bezawaryjnej i nie ma ryzyka, że dana usterka powtórzy się w kolejnym modelu, warto rozważyć wymianę przekładni. Znacznie skróci to czas przestoju, a w wielu przypadkach wymiana skrzyni będzie również tańsza niż remont starego, uszkodzonego mechanizmu.

Wymiana automatycznej skrzyni biegów

W przypadku skrzyń automatycznych zawsze warto zastanowić się dwa razy przed podjęciem decyzji o wymianie. Decydując się na montaż używanej przekładni, nigdy nie mamy pewności, czy jest ona w stu procentach sprawna. Może się zdarzyć, że skrzynia, którą planujemy zamontować, już wymaga remontu. Tego z kolei nie da się określić bez zamontowania przekładni na pojeździe, co generuje dodatkowe koszty. Jeśli okaże się, że wymieniona skrzynia jest niesprawna, a my ponieśliśmy już wydatki związane z montażem lub diagnostyką, to tak naprawdę stoimy w punkcie wyjścia. Tylko nasz budżet już niestety uległ znacznemu uszczupleniu.

Naprawa zepsutej skrzyni biegów – to się opłaca!

Używana skrzynia biegów nigdy nie da nam stuprocentowej pewności co do swojej sprawności – niezależnie od tego, czy poszukujemy przekładni do nowszego, czy starszego auta. Jednak w przypadku nowych modeli i roczników samochodów, koszty montażu oraz obsługi serwisowej z reguły są wyższe. Stąd przekonanie, aby zamiast dokonywać wymiany skrzyni, regenerować starą przekładnię tak długo, jak jest to możliwe i opłacalne. Mając na względzie współczesne możliwości w zakresie naprawy, regeneracji można poddać wiele podzespołów, w tym, przede wszystkim te najbardziej podatne na awarie i usterki. Może się również zdarzyć, że dany podmiot, który sprzeda nam używaną skrzynię, nie zechce wziąć odpowiedzialności za stan techniczny zaoferowanego produktu. Problem może wystąpić np. wówczas, gdy będziemy chcieli zwrócić wadliwe podzespoły. W przypadku skrzyń automatycznych dochodzi jeszcze problem dostosowywania ich parametrów do elektroniki samochodowej – nierzadko taki proces bywa czasochłonny i kosztowny. Nie da się bowiem sprawdzić, czy dana skrzynia pracuje prawidłowo i spełnia wszystkie standardy inaczej, jak tylko poprzez zamontowanie jej na pojeździe i eksploatację. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe okoliczności, znacznie korzystniejszym sposobem przywrócenia przekładni do pełnej sprawności wydaje się jej regeneracja w profesjonalnym warsztacie, który nie tylko precyzyjnie zdiagnozuje usterkę i usunie ją trwale, ale również udzieli gwarancji na wykonany serwis.