Skrzynia biegów Multitronic - naprawa i opis

Planujesz zakup Audi z automatyczną skrzynią biegów? Stresują Cię opinie o awaryjności tego typu przekładni? A może jesteś już właścicielem takiego samochodu i chcesz dowiedzieć się, jak prawidłowo użytkować skrzynię? Jedną z najczęściej montowanych skrzyń biegów w autach tej marki jest przekładnia Multitronic. Jednocześnie, przez wielu uznawana jest za najbardziej podatną na usterki i trudy eksploatacyjne. Dowiedz się, jak zbudowany jest multitronik, poznaj zasady jego prawidłowej eksploatacji, typowe awarie i sposoby ich naprawy.

Budowa automatycznej skrzyni biegów Multitronic

Pod nazwą Multitronic występuje automatyczna, bezstopniowa skrzynia biegów stworzona przez konstruktorów niemieckiego koncernu samochodowego Audi. Połączenie słów „Triptronic” oraz „Multi” nie jest przypadkowe. Pierwsze nawiązuje do potocznej nazwy, którą określane są automatyczne przekładnie, drugie informuje nas, że skrzynia teoretycznie oferuje nieskończoną ilość przełożeń w określonym zakresie obrotów. Praca bezstopniowej przekładni nie jest przesadnie skomplikowana. Przenoszenie napędu odbywa się pomiędzy wałkami za pomocą wielorzędowego łańcucha pracującego na kołach, będących faktycznie zestawem ruchomych stożków. Za rozstaw kół oraz ich roboczą średnicę odpowiada sterownik skrzyni biegów. W ten sposób następuje zmiana przełożenia. Przypomina to nieco działanie przekładni w rowerze z przerzutkami. Zarówno w przodu, jak i z tylu znajdują się zębatki o różnych średnicach, co umożliwia dopasowanie przełożenia łańcucha do własnych potrzeb i warunków jazdy. W multitroniku jest podobnie, z tą różnicą, że ilość biegów w bezstopniowej skrzyni nie jest ograniczona.

 

Modele Audi ze skrzynią Multitronic

Jeśli posiadasz samochód osobowy Audi A4, A5, A6, A7 lub A8 z przednim napędem i automatyczną skrzynią biegów, to niemal na pewno w samochodzie znajduje się przekładnia Multitronic. Montowano je wyłącznie w modelach z umieszczonym wzdłużnie silnikiem. Multitroniki nie były stosowane w kabrioletach ani w wersjach quattro – w automatach z tego rodzaju napędem instalowano przekładnie Triptronic.

 

Problemy ze skrzynią biegów Audi

Oprócz typowych dla automatycznych przekładni usterek, takich jak uszkodzenie kół stożkowych czy łańcucha, wiele problemów z przekładnią Multitronic ma swoje źródło w jej nieprawidłowym użytkowaniu. Bardzo często kierowcy nie zdają sobie sprawy z faktu, że bezstopniowe skrzynie biegów nie są stworzone do szybkiej, dynamicznej jazdy, obfitującej w agresywne przyspieszenia i nagłe hamowania. Maksymalny moment obrotowy, wytrzymywany przez łańcuch przekładni wynosi od 300 Nm w starszych modelach, do 400 Nm w nowszych (skrzynie Multitronic montowano do 2016 roku). Zużycie poszczególnych podzespołów będzie tym szybsze, im częściej moment obrotowy zbliżać się będzie do maksymalnego, wytrzymanego przez łańcuch i koła stożkowe.

Typowe usterki skrzyni biegów Multitronic – objawy i naprawa

W przypadku zużytych lub uszkodzonych kół stożkowych lub/i łańcucha najczęściej wybieraną formą naprawy jest ich wymiana na nowe. W takiej sytuacji warto przygotować się na wydatek rzędu ok. 2-3 tysięcy złotych za koła oraz 1-2 tys. za nowy łańcuch. Jeśli dojdzie do poważnych zaniedbań w zakresie wymiany oleju, cała przekładnia może ulec zniszczeniu, przez co jej naprawa nie będzie możliwa. Dość często w skrzyniach Multitronic dochodzi do awarii sterownika, skutkującej brakiem przenoszenia obciążeń. W takim przypadku, w zależności od rodzaju skrzyni, koszt naprawy może wahać się od kilkuset do ponad tysiąca złotych.

Jeśli chodzi o typowe objawy awarii skrzyni biegów Audi Multitronic, w samochodach osobowych, warto zwrócić uwagę na:

  • falowanie obrotów przy prędkości do 50 km/h,

  • gaśnięcie zapłonu po uruchomieniu trybu jazdy,

  • jazda na trybie N (neutralnym),

  • głośne odgłosy ze skrzyni biegów podczas jazdy na wstecznym,

  • równoczesne zapalanie się wszystkich pozycji na panelu kontrolnym (PRND),

  • szarpanie przy zmianie przełożenia.

Podsumowując, automatyczna skrzynia biegów Multitronic ma opinię awaryjnej, jednak z całą pewnością nie trzeba się jej obawiać. Prawidłowa eksploatacja i regularne wymiany oleju (nie rzadziej niż co 60 000 km), powinny pozwolić na bezproblemowe użytkowanie przez lata.