Rodzaje skrzyni biegów

Większość kierowców planujących zakup samochodu zwraca uwagę typ i pojemność silnika, przebieg auta czy jego wyposażenie. Jednym z kluczowych aspektów jest też rodzaj skrzyni biegów. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym ta automatyczna różni się od manualnej i poznać szczegóły budowy najpopularniejszych przekładni, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Podział skrzyni biegów stosowanych w samochodach osobowych

Producenci samochodów osobowych oferują 4 najpopularniejsze rodzaje przekładni. Wybór systemu przełożeń jest kwestią mocno indywidualną i zależy m.in. od stylu jazdy czy sposobu użytkowania auta. Do najczęściej montowanych w dzisiejszych autach modeli zaliczają się m.in.:

  • skrzynie manualne,

  • skrzynie automatyczne stopniowe i bezstopniowe,

  • skrzynie półautomatyczne.

 

Manualna skrzynia biegów

Tradycyjne manualne skrzynie w dalszym ciągu stanowią najpopularniejszy rodzaj przekładni stosowanych przez producentów aut. Decyduje o tym ich stosunkowo prosta budowa oraz niższa niż w przypadku automatów cena. Zmiana przełożenia w przekładni ręcznej zachodzi na skutek ustawienia w odpowiedniej pozycji dźwigni oddziałującej na system sprzęgieł i kół zębatych. Jednocześnie, skrzynia manualna uchodzi za mniej awaryjną niż modele automatyczne lub półautomaty, jednak często zależy to od sposobu eksploatacji oraz regularnej wymiany oleju.

Skrzynia automatyczna stopniowa

Klasycznym rodzajem automatycznych skrzyń biegów są przekładnie stopniowe. Jak sama nazwa wskazuje, przełożenia zmieniane są w zależności od ilości stopni (najnowocześniejsze pojazdy wyposażone są nawet w 9-stopniowe przekładnie). Biegi w takiej skrzyni zmieniają się samoczynnie, w zależności od osiąganej prędkości oraz obciążenia układu napędowego. Jedynym zadaniem kierowcy jest aktywowanie odpowiedniego trybu pracy. Przyciski dla trybów oznaczone są odpowiednimi literami i znajdują się na panelu przekładni. Najczęściej spotykane to:

  • P – używany na postoju samochodu,

  • R – służący do cofania pojazdem,

  • N – bieg jałowy (luz),

  • D – tryb służący do jazdy do przodu,

  • S – tryb sportowy, spotykany głównie w nowoczesnych modelach aut.

 

Skrzynie automatyczne bezstopniowe (CVT)

Ten rodzaj skrzyni biegów jest odmianą przekładni automatycznej. W teorii bezstopniowa skrzynia charakteryzuje się nieskończenie dużą ilością przełożeń. Obecnie znajdziesz je w małych miejskich kompaktach, a także w samochodach produkcji japońskiej lub koreańskiej. Szczególnie często bezstopniowe przekładnie montowane są w pojazdach z napędem hybrydowym. Moment obrotowy jest tu przenoszony za pomocą pasa współpracującego z kołami stożkowymi. Zaletą jest utrzymywanie stałej prędkości, jednak przekładnie tego typu mają opinię mało dynamicznych i drogich w naprawie.

Skrzynie półautomatyczne stopniowe

Ostatnim omawianym typem przekładni jest półautomatyczna, stopniowa skrzynia biegów. Tego rodzaju podzespoły wymagają ręcznej zmiany przełożenia dokonywanej za pomocą łopatek przy kierownicy lub dźwigni. Jednak przekładniom półautomatycznym sporo brakuje do wygody oferowanej przez klasyczny automat. Skrzynie półautomatyczne znajdziesz m.in. w budżetowych wersjach samochodów miejskich, ale także w autach marek klasy premium, jak BMW, Audi czy Ferrari.

Podsumowanie

Jesteśmy przekonani, że po przeczytaniu tego artykułu wiesz już, jak działają poszczególne rodzaje skrzyni biegów i który typ przekładni najlepiej sprawdzi się w Twoim samochodzie. Życzymy powodzenia przy zakupie auta i zachęcamy do śledzenia naszego bloga, gdzie znajdziesz wiele przydatnych informacji na temat podziału skrzyń biegów, ich obsługi oraz typowych usterek.

rodzaje-skrzyni-biegow-manualne-automaty