Nowa czy regenerowana skrzynia biegów

Użytkowanie pojazdu nieuchronnie wiąże się z powolnym eksploatowaniem poszczególnych części. Wszystkie one mają swoją żywotność, która obliczona jest jako możliwa liczba przejechanych kilometrów. Oczywiście jest to dość płynny przedział. Olbrzymie znaczenie ma bowiem sposób jazdy, a także drogi, po których samochód się porusza. Bardziej wprawne operowanie narzędziami sterującymi, unikanie bezdroży i nierówności mogą wydłużyć szacunkową wytrzymałość niektórych komponentów. Jednym z podatnych na awarię jest układ służący do zmiany obrotów silnika. Co zrobić, gdy odmówi posłuszeństwa? Zwykły remont skrzyni biegów do aut ciężarowych nie zawsze jest opłacalny. 

Skontaktuj się z profesjonalną firmą Orkanika, która zajmuje się naprawą i sprzedażą tej części. Doradzimy Ci, czy w Twoim przypadku warto postawić na doprowadzenie do ładu zepsutego mechanizmu, czy raczej jego wymianę. Tymczasem sprawdź, dlaczego nie zawsze naprawy skrzyń biegów mają sens. 

Typowe awarie

Najbardziej powszechne usterki dotyczą łożysk. To proste uszkodzenie, które wymaga jedynie wymiany elementu na nowy. Zapewne ucieszyłeś się po przeczytaniu tego fragmentu. Czy jednak słusznie? I tak i nie. Prace warsztatowe nie będą trudne, więc przebiegną szybko. To możesz uznać za plus. Niestety nie oznacza to, że usługa będzie tania. Części te mają swoją cenę, zatem już samo ich zastąpienie będzie dość dużym kosztem. Na tym nie koniec. Po rozkręceniu całości może się okazać, że zepsute łożysko wyrobiło gniazdo, co nieco skomplikuje sprawę, a Ciebie narazi na naprawdę odczuwalny koszt. Uszkodzeniu może też ulec koło zębate czy synchronizatory. W przypadku automatów dochodzą jeszcze problemy z elektroniką. 

Naprawa skrzyń biegów ZF i innych — czy to się opłaca?

Ciężko odpowiedzieć jednoznacznie na tak zadane pytanie. Naprawa skrzyni biegów aut ciężarowych bez względu na to, czy jest to model ZF, czy inny, może być dość droga. W przypadku układów o automatycznym charakterze wydatek rzędu 2,5-3,5 tys. zł może okazać się niewystarczający. Dotyczy to szczególnie nowszych wersji. Doprowadzenie do ładu manualnych wersji jest nieco bardziej ekonomiczne. Alternatywnym wyjściem może być zakup używanego komponentu. Jest to jednak posunięcie ryzykowne. Dlaczego?

Tak naprawdę nigdy nie będziesz miał pewności, w jakim stanie jest przekładnia z pewnym doświadczeniem drogowym i ile rzeczywiście wyjechała kilometrów. Szybko może okazać się, że po jej montażu pojawią się te same trudności, które wystąpiły w Twoim przypadku. Powinieneś zatem unikać takiego posunięcia. W tej sytuacji zwykły remont skrzyń biegów będzie chyba bardziej racjonalnym posunięciem. 

Sprzedaż używanych skrzyń biegów do aut ciężarowych — jak nie wpaść w pułapkę?

Jeżeli już decydujesz się na zakup używanej przekładni, zachowaj ostrożność. Na rynku istnieją dwie kategorie jakościowe tych urządzeń. Pierwsze mają charakter, nazwijmy to standardowy i wyróżnia je brak profesjonalnych rozwiązań eliminujących ryzyko wystąpienia awarii. Są to części mniejszej trwałości. Unikaj ich zakupu. Chyba że po nabyciu dokonasz od razu wymiany niektórych elementów, dowiedz się jednak wcześniej, czy Ci się to opłaci. Drugi typ to bardziej rzetelne układy, które cechują się poprawioną wytrzymałością. Jeżeli chcesz wymienić przekładnię na taką z rynku wtórnego, to rozwiązanie wydaje się korzystniejsze. Jest jeszcze trzecia opcja, optymalna. 

Nowe czy regenerowane?

Zamiast zajmować się poszukiwaniem wysłużonego mechanizmu, którego kondycja jest wątpliwa, możesz postawić na zakup nowego podzespołu lub zregenerowanego. Ten pierwszy krok to oczywiście pewniak pod kątem funkcjonalności. Zyskasz wieloletnią możliwość użytkowania i spokój na mniej więcej 200 tys. km jazdy. Jednak poniesiesz duży wydatek. Alternatywę oferują profesjonalne serwisy, które prowadzą sprzedaż skrzyń biegów do aut ciężarowych, jak Orkanika.

Mowa tu o zregenerowanych przekładniach. Proces ten jest zupełnie czym innym niż tradycyjna naprawa, która usuwa jedynie zaistniałe problemy. W częściach, które przeszły profesjonalne restaurowanie, przywraca się niemalże ich fabryczny stan. Wszystkie elementy mogące stać się przyczyną usterki, zostają wymieniane, układy są regulowane, wszelkie awarie usuwane, a całość gruntownie wyczyszczona. Tak wyremontowana skrzynia biegów działa praktycznie jak nowa. Warto postawić na zakup takich mechanizmów lub zlecić regenerację, która zapewni zachwycającą żywotność.