Najlepsze typy skrzyń biegów automatycznych w samochodach osobowych

Pod koniec ubiegłego stulecia w Europie (w tym w Polsce) trudno było szukać samochodów osobowych z automatyczną skrzynią, ale na przestrzeni ostatnich lat coraz bardziej przekonujemy się do tego rozwiązania. Taka przekładnia gwarantuje wygodę i komfort podróżowania, a do tego prawidłowo eksploatowana i serwisowana będzie naprawdę wytrzymała. Automatyczne skrzynie biegów samochodów osobowych to jednak pojęcie bardzo ogólne. Na rynku wykorzystuje się dzisiaj kilka różnych konstrukcji i dlatego przed zakupem auta z automatem warto poznać je wszystkie i wiedzieć, jaka skrzynia biegów będzie najlepsza.

 

Współczesne automaty mają niewiele wspólnego ze starymi konstrukcjami

Minimalna wręcz popularność tego typu przekładni w naszej części świata była efektem głównie tego, że automaty po prostu nie sprawdzały się zbyt dobrze. Mało przełożeń, powolna ich zmiana, szarpnięcia, gorsze przyspieszenie i większe zużycie paliwa, a do tego wysoka awaryjność.

Na przestrzeni ostatnich 20 lat zmieniło się jednak wiele. Jeśli tylko przekładnia jest dobrze zaprojektowana i odpowiednio zestrojona z mocnym silnikiem, będzie lepsza niż klasyczny manual. Dziś mamy do dyspozycji wiele przełożeń, ich zmiana jest płynna i sterowana przez precyzyjną elektronikę, a do tego awaryjność stoi na bardzo niskim poziomie. To prawda, że naprawa czy regeneracja tych elementów może kosztować krocie. Z drugiej jednak strony wystarczy dbać o regularny serwis, czyli przede wszystkim wymieniać olej zgodnie z zaleceniami producenta samochodu osobowego. Sprawdźmy teraz, jakie mamy skrzynie biegów, czym się charakteryzują i czy ich naprawy oraz regeneracje są drogie.

Klasyczne automatyczne skrzynie

Pierwszą różnicą, względem standardowego manuala, jest zastąpienie sprzęgła mechanicznego wersją hydrokinetyczną lub czasem tzw. konwerterem momentu obrotowego. Dzięki temu rozłączanie i dołączanie jednostki napędowej może być sterowane hydraulicznie. We wnętrzu potężnej obudowy znajdziemy również skomplikowane przekładnie planetarne. Całym tym zespołem zarządzają natomiast elektroniczne sterowniki. Podłączone do wielu czujników kontrolują na bieżąco między innymi prędkość pojazdu, obroty silnika czy obciążenie, aby w odpowiednim momencie zmieniać bieg.

W wielu przypadkach kierowca może jednak kontrolować ten proces. Jednym z rozwiązań jest opcja wymuszenia opóźnionej lub przyspieszonej zmiany przełożeń. Nierzadko montuje się również specjalne łopatki za kierownicą. Dzięki niej biegi da się zmieniać ręcznie, ale wyłącznie sekwencyjnie, a więc kolejno po jednym do góry lub w dół. W zasadzie jedyną wadą tych klasycznych konstrukcji, jaka pozostała z dawnych lat, jest droga naprawa i regeneracja, o czym trzeba pamiętać.

Dwusprzęgłowa konstrukcja DSG

Rozwiązanie to jest kojarzone przede wszystkim z marką Volkswagen, gdyż to właśnie ten producent wprowadził je jako pierwszy. Znajdziemy je dzisiaj jednak nie tylko w samochodach osobowych ze znaczkiem VW, ale także w seatach czy w skodach. Czym wyróżnia się od wersji klasycznej?

Pomijając duże rozbieżności projektowe, najważniejsza zmiana dotyczy zastosowania aż dwóch sprzęgieł. Jedno z nich jest tutaj odpowiedzialne za przełożenia parzyste, a drugie za nieparzyste. Jaka jest zaleta tego rozwiązania? Przede wszystkim niższe spalanie. W niektórych przypadkach szacunki mówią nawet o spadku na poziomie 15%, choć wszystko zależy od konkretnego modelu auta, pojemności silnika i efektywności zestrojenia skrzyni z jednostką napędową.

Często poleca się je osobom, które oczekują od auta sportowego charakteru. Dwa sprzęgła szybciej zmieniają biegi, a więc w pewnym stopniu poprawia się dynamika samochodu osobowego, jak i elastyczność samej jednostki napędowej.

Teoretycznie konstrukcja DSG miała być wręcz bezawaryjna, ale z czasem okazało się, że wcale tak nie jest. Nierzadko poważne usterki wymagające naprawy przytrafiają się już przy przebiegach rzędu 150-200 tysięcy kilometrów. Serwis bywa bardzo kosztowny. Naprawa wielu elementów wiąże się z zakupem drogich części, a kompleksowa regeneracja zmusza do zaglądania w kieszeń wyjątkowo głęboko. Trzeba jednak pamiętać o tym, że na skrzynie biegów DSG decydują się w dużej mierze miłośnicy dynamicznej jazdy, a ta zawsze odciśnie piętno na tym podzespole.

Bezstopniowa skrzynia CVT

Te konstrukcje znajdziemy przede wszystkim w samochodach osobowych japońskich marek. Co wartym podkreślenia, przekładnie CVT są stale rozwijane i unowocześniane. Określenie „bezstopniowe” związane jest z tym, iż zmiana biegu odbywa się tutaj wyjątkowo płynnie. Nie ma charakterystycznego przeskoku w tym momencie i nie zmienia się w żaden sposób prędkość obrotowa silnika. Wbrew pozorom udało się to osiągnąć w wyjątkowo prosty sposób. Konstrukcję tworzą stożkowe koła pasowe połączone ze sobą wytrzymałym pasem. Zmiana biegów polega na odsuwaniu lub dosuwanie się stożków. Pas porusza się po kołach o mniejszej lub większej średnicy, a użytkownik auta praktycznie nie czuje momentu, w którym „wskakuje” kolejne przełożenie.

Choć rozwiązanie to jest trwałe, to jednak naprawienie czy zregenerowanie tej części będzie kosztowało bardzo dużo. Osłodą dla drogiego serwisowania jest natomiast wyjątkowy komfort podróży. Zastanawiając się, jaka skrzynia biegów idealnie sprawdzi się do spokojnej jazdy po mieście, CVT na pewno będzie dobrym wyborem.

​​