Najczęstsze problemy automatycznych skrzyni biegów

Komfort podróżowania prywatnym autem jest dla każdego bardzo ważnym czynnikiem, decydującym o zakupie konkretnego pojazdu. Nic więc dziwnego, że z roku na rok popularność samochodów osobowych wyposażonych w automatyczne skrzynie biegów, zamiast manualnych, wyraźnie rośnie. Jak pokazują statystyki, najchętniej wybierają je kobiety oraz właściciele firm. Co ciekawe, duże zainteresowanie automatycznymi skrzyniami dotyczy nie tylko rynku aut nowych, ale także używanych.

Wspomnianego wcześniej komfortu nie da się w żaden sposób podważyć, ale z drugiej strony awarie tego podzespołu mogą narazić na bardzo wysokie koszty. Przekładanie manualne są prostsze w serwisowaniu, a przy tym tańsze. Nie jest za to prawdą, że automaty same zmieniające biegi są mniej trwałe. Usterki najczęściej są efektem niepoprawnej eksploatacji lub zwyczajnego zużycia po setkach tysięcy kilometrów (manualne przekładnie również nie są wieczne pod kątem przebiegu). Oglądając samochody osobowe wyposażone w taki podzespół i planując zakup jednego z nich, warto zawczasu wiedzieć, jakie są typowe problemy tych elementów. Wiele z nich można wyłapać już w czasie jazdy testowej, oddalając tym samym od siebie wizję kosztownej regeneracji krótko po zakupie. Jakie są więc typowe niedomagania tych skomplikowanych technologicznie podzespołów?

Automatyczne skrzynie – typowe awarie

Bardzo częstym problemem tych konstrukcji są wycieki oleju. Nie trzeba specjalistycznej wiedzy, aby dostrzec, że obudowa jest po prostu cała zaolejona. Kupno samochodu osobowego w takim stanie zawsze będzie ryzykowne. Nie ma pewności, czy awaria pojawiła się niedawno, czy może występuje od dłuższego czasu i żaden serwis nie był wykonany. Niestety, ale to jest właśnie najczęstsza przyczyna poważnych usterek tego podzespołu. W skrajnych przypadkach uszkodzenia są tak duże, że regeneracja lub naprawa są niemożliwe, bądź zwyczajnie nieopłacalne.

 

Do innych typowych awarii, przy których trzeba wybrać się na serwis, zalicza się między innymi:

  • zużycie łożyska sprzęgła hydrokinetycznego,

  • uszkodzenie elektroniki sterującej,

  • usterka elektrozaworów, w które wyposażone są skrzynie automatyczne DSG,

  • rozciągnięcie się lub pęknięcie paska przenoszącego napęd w konstrukcjach CVT,

  • nieprawidłowa praca różnych elementów układu hydraulicznego

 

Oczywiście są to tylko przypadki najbardziej typowe, z którymi często spotykamy się, serwisując samochody osobowe naszych Klientów. Trzeba tutaj pamiętać o tym, że komfort podróżowania autem z taką skrzynią odbywa się kosztem korzystania ze skomplikowanych rozwiązań technologicznych. Konstrukcje te są wyjątkowo precyzyjnie wykonane, składają się z wielu drobnych elementów i tak naprawdę każdy z nich może zawieść.

Automatyczne skrzynie biegów – najczęstsze objawy awarii

Oprócz wspomnianego już wycieku oleju, nie da się wizualnie zdiagnozować tego elementu bez wcześniejszego rozkręcenia obudowy. Jest jednak kilka typowych objawów awarii, które wyraźnie świadczą o tym, że skrzynia biegów wymaga naprawy, kompleksowej regeneracji albo niestety nawet wymiany. Do symptomów tych zalicza się przede wszystkim:

  • nieprzyjemny zapach spalenizny – praktycznie zawsze oznacza to zbyt niski poziom oleju w automacie,

  • głośne wycie – często jest to oznaka uszkodzenia łożyska,

  • szarpanie i problemy z wybraniem biegu – przyczyn tych objawów może być niestety wiele i na pewno będzie tutaj konieczna naprawa skrzyni,

  • kontrolka na desce rozdzielczej – popularny „check engine” nie musi zawsze świadczyć o konieczności naprawy samego silnika. Jeśli jest tam automat, jego awaria elektroniczna może wymusić na sterowniku jednostki napędowej pracę w trybie awaryjnym.

W jaki sposób wydłużyć życie automatycznej skrzyni biegów?

Pamiętacie, jak wcześniej wspominaliśmy o wyciekach oleju i o kontroli jego stanu? Tak, to właśnie jest podstawowa czynność serwisowa, którą osoby mające samochody osobowe z automatem powinny wykonywać regularnie. Wytrzymałość manualnych konstrukcji pod tym kątem jest większa. Co więcej, wielu producentów aut nawet słowem nie wspomina o okresowej wymianie oleju (choć powinno się to jednak robić). Lata eksploatacji takich pojazdów w manualu wyrobiły w kierowcach pewne nawyki, które niestety automatyczne przekładnie dosłownie i w przenośni zabijają.

To właśnie za niski poziom oleju jest głównym winowajcą wielu awarii. Jego zanieczyszczenie to kolejny problem. Wiele elementów skrzyni biegów współpracuje ze sobą w bardzo ciasnym pasowaniu. Dotyczy to na przykład kół zębatych, które wraz z kolejnymi dziesiątkami tysięcy kilometrów zwyczajnie się wycierają. Do oleju trafiają drobne opiłku metalu, pogłębiając destrukcyjne zjawisko tarcia. Zanieczyszczenia te uszkadzają również elementy bardziej precyzyjne, w tym zawory, które zapychają się lub zacierają.

Należy dodatkowo pamiętać o tym, że samochody osobowe z automatem raczej nie powinny być eksploatowane zbyt intensywnie. Im agresywniejszy styl jazdy, tym szybciej niestety zużywają się poszczególne elementy przekładni. Naprawa i regeneracja są kosztowne, a montaż nowego podzespołu często nieopłacalny, szczególnie przy starszych autach. Z tego powodu kupno takiego pojazdu z rynku wtórnego z dużym przebiegiem zawsze generuje duże ryzyko.