Na czym polega regeneracja skrzyni biegów?

Prowadzenie samochodu może dawać kierowcy sporo przyjemności, jeśli pojazd jest utrzymywany w dobrym stanie technicznym. Niemniej jednak, lekceważąc objawy nieprawidłowego funkcjonowania jego podzespołów, prędzej czy później może stopniowo dojść do awarii, która nawet unieruchomi auto. Jednym z mechanizmów, które są narażone na taki stan rzeczy, jest skrzynia biegów przenosząca moment obrotowy z silnika i sprzęgła do przekładni napędzających osie kół jezdnych. Wczesne wykrycie objawów zużycia się tej części niweluje konieczność przeprowadzenia kosztownego remontu, sprowadzając całą naprawę do wymiany zużytych elementów. Regeneracja skrzyń biegów aut ciężarowych oraz osobowych zwiększa żywotności i znacząco wpływa na bezawaryjną eksploatację pojazdu, pod warunkiem jej prawidłowego wykonania. W artykule opisaliśmy objawy świadczące o zużyciu skrzyni oraz kroki, jakie należy podjąć przy wykonywaniu jej regeneracji. 

Objawy kwalifikujące skrzynię biegów do regeneracji

Aby mechanizm ten bezawaryjnie funkcjonował przez wiele lat, należy o niego dbać. Zwykle przedwczesne występowanie usterek jest wynikiem złego użytkowania. Jeśli obudowa tego elementu koroduje, jest wówczas narażona na wyciek oleju. W samochodach osobowych skrzynia biegów ma zwykle pojemność ok. 2l. Późne dostrzeżenie ubytku oleju i jego nieuzupełnienie, może spowodować jej trwałe uszkodzenie. Jego wymiana powinna odbywać się średnio co 60 tys. km. Jeśli podczas jazdy (również podczas ruszania z miejsca) występują trudności z wrzuceniem biegu, wówczas należy podejrzewać zużycie przegubów wybieraka. Jeszcze częściej, trudności podczas wrzucania biegów objawiają się zgrzytaniem, wskutek nieumiejętnej zmiany przełożenia. Zgrzytanie skrzyni, zwykle oznacza zużycie mechanizmu synchronizatora, który ma za zadanie wyrównać różnicę prędkości obrotowej silnika i układu przeniesienia napędu oraz spowodować ich łagodne załączenie.

Ogólny zakres regeneracji skrzyni biegów

Zabiegiem o wysokim stopniu komplikacji jest regeneracja skrzyni biegów aut ciężarowych - w zależności od złożoności jej konstrukcji oraz rozwiązań wprowadzonych przez projektanta. Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy i doświadczenia, wówczas taką naprawę najlepiej powierzyć profesjonalnemu warsztatowi. Z uwagi na zaawansowaną budowę i zasadę działania, regeneracja automatycznej skrzyni biegów jest trudniejsza i bardziej kosztowna, niż w przypadku wersji manualnej. Po jej wymontowaniu należy ją rozłożyć i zdiagnozować uszkodzone i zużyte elementy, które następnie trzeba wymienić na fabrycznie nowe lub regenerowane. Po złożeniu konieczny jest jej ponowny montaż w pojeździe i zalanie świeżym olejem zalecanym przez producenta (jeśli w samochodzie zastosowano wspólny obieg oleju dla silnika i skrzyni biegów, wówczas również olej podlega wymianie). Podczas naprawy elementów skrzyni, dobrze jest wymienić uszczelki na nowe, a także synchronizator i wszystkie łożyska.

Podsumowanie

 

Jak już wiesz, regeneracja różnego rodzaju skrzyń biegów to skomplikowany i złożony temat. Jeżeli nie chcesz uszkodzić swojej przekładni, udaj się do profesjonalnego warsztatu np. w Lublinie. Mamy jednak nadzieję, że przedstawione przez nas informacje pomogą Ci w zdiagnozowaniu awarii i pozwolą szybko zareagować.

regeneracja-automatycznej-skrzyni-biegow