Manualna czy automatyczna  skrzynia biegów

Ilu kierowców, tyle teorii dotyczących przewagi jednego rozwiązania nad drugim. Dyskusje czy manualna skrzynia biegów jest lepsza niż automatyczna, nie mają końca. Zwolennicy tradycyjnych tzw. ręcznych rozwiązań podkreślają lepsze osiągi i płynną jazdę, z kolei ci, którzy spróbowali nowoczesnych przekładni, zafascynowani oferowaną wygodą, deklarują, że już nigdy nie wrócą do samodzielnego operowania drążkiem. Czeka Cię naprawa? Sprawdź ofertę firmy Orkanika, która prowadzi sprzedaż automatycznych skrzyń biegów do samochodów ciężarowych i autobusów marki ZF. Być może awaria Twojego mechanizmu to dobra okazja, by postawić na nowe, komfortowe rozwiązania?

Jak obecnie wygląda sytuacja na rynku?

Dzisiejszy rynek pojazdów długodystansowych jest zdecydowanie zdominowany przez tradycyjne systemy zmiany obrotów silnika. Specjaliści z firmy ZF szacują, że udział manualnych skrzyń w skali światowej wynosi aż 80%. W Europie jest to trochę mniejszy odsetek. Nie znaczy to jednak, że tendencja ta będzie się utrzymywała. Analitycy wskazują na wyraźnie zmieniający się trend.

Doskonalenie technologii przekłada się bowiem na stałe usprawnianie nowoczesnych mechanizmów, które zaczynają dorównywać możliwościami swoim ręcznym konkurentom. Jeżeli dodamy do tego fakt, że zapewniają olbrzymi komfort jazdy i pozwalają kierowcy znacznie odpocząć, to nie będzie nam trudno się domyślić, że automatyczna skrzynia biegów zacznie odnajdywać coraz większą rzeszę swoich zwolenników. W przeciągu najbliższych siedmiu lat ilość samochodów ciężarowych i autobusów z manualnymi układami ma zmniejszyć się w skali światowej aż o 30%.

Skąd taka przewaga tradycyjnych przekładni?

Wiele czynników wpływa na fakt obecnej hegemonii montowania tradycyjnych części. Nie ulega wątpliwości, że pojazdy wyposażone w takie systemy są znacznie tańsze od tych, które bazują na samoczynnych odpowiednikach. Zmechanizowane skrzynie biegów ze względu na dużą ilość elektroniki są również trudniejsze w naprawach, a ich remonty są także droższe. Ważny w tym kontekście jest fakt, że w większości są one także mniej wytrzymałe. Nie można tego jednak powiedzieć o nowoczesnych konstrukcjach, w których żywotność znacznie wzrasta. Kierowcy, którzy stawiają na niemechaniczne układy doceniają także ich praktyczność. Jednak powoli i ta kwestia zaczyna się zmieniać.

Nowoczesna automatyczna skrzynia biegów - jakie udoskonalenia?

Firma ZF stale rozwija swoje urządzenia. Model z serii PowerLine o ośmiu biegach ma w pełni zautomatyzowany charakter. Dla kierowcy oznacza to płynną jazdę i możliwość osiągnięcia znacznie szybszych prędkości niż w starych wariantach samoczynnych przekładni. Sprawia to, że manualna skrzynia traci powoli swoją przewagę. Nie dziwi zatem fakt, że sprzedaż samosterujących konstrukcji wzrasta. Na tym jednak usprawnienia się nie kończą. Bardzo istotne jest znacznie mniejsze spalanie. Ten egzemplarz przekładni biegów oferuje zmniejszone zużycie paliwa nawet o 2%. To bardzo duża wartość, która na długich dystansach pozwoli poczynić odczuwalne oszczędności finansowe.

Wreszcie nowy PowerLine posiada udoskonalenia, których zastosowanie w ręcznych systemach jest niemożliwe. Mowa m.in. o praktycznym tempomacie przewidującym zmiany w ukształtowaniu terenu, zastosowaniu napędu o hybrydowym charakterze czy funkcji start&stop.