Kiedy należy wymienić skrzynię biegów?

 

Szarpanie, problemy ze zmianą przełożenia, nadmierna eksploatacja samochodu, uszkodzenia mechaniczne – to tylko niewtóre powody, dla których konieczna może być wymiana lub naprawa skrzyni biegów w Twoim samochodzie. Sporo zależy od tego, czy posiadasz przekładnię manualną, automatyczną lub półautomat. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy konieczna jest wymiana, na jaki koszt się przygotować i czy w pewnych sytuacjach korzystniejszym rozwiązaniem nie będzie naprawa w profesjonalnym serwisie.

Jak wygląda wymiana automatycznej skrzyni biegów?

W powszechnej opinii wyrażanej zarówno przez kierowców, jak i mechaników, automatyczne skrzynie biegów uchodzą za dużo bardziej awaryjnie niż przekładnie manualne. Przyczyną może być ich znacznie bardziej skomplikowana konstrukcja oraz większa podatność na uszkodzenia mechaniczne. Dość powiedzieć, że sama cena skrzyni hydraulicznej może dochodzić nawet do 30% ogólnego kosztu samochodu. To tylko niektóre powody, dla których wymianę przekładni należy powierzyć profesjonalnemu serwisowi, który wykona kompletną diagnostykę i w zależności od potrzeb usunie usterkę lub dokona montażu nowej przekładni. Z całą pewnością, wymiana skrzyni biegów powinna być ostatecznością, nie tylko ze względu na wysokie ceny podzespołów i samej usługi. Sprowadzając używaną przekładnię, nigdy nie masz pewności co do jej faktycznego stanu i stopnia zużycia. W dodatku pewne typowe usterki mogą pojawić się dopiero po przejechaniu kilku tysięcy kilometrów.

Wymiana skrzyni automatycznej – typowe przyczyny awarii:

  • intensywna eksploatacja samochodu, skutkująca nadmiernym zużyciem skrzyni biegów,

  • nieodpowiedni sposób wykonywania zmiany przełożeń,

  • mechaniczne uszkodzenia przekładni na skutek uderzeń lub najechania na twarde i duże przedmioty

  • jazda na niewłaściwie dobranym biegu,

  • eksploatowanie przekładni pomimo długotrwałego „szarpania” skrzyni,

  • stosowanie niewłaściwego oleju przekładniowego lub niewymienianie go na czas.

 

Automatyczna skrzynia biegów: naprawiać czy wymieniać?

Biorąc pod uwagę koszt wymiany skrzyni biegów oraz brak pewności co do niezawodności wymienionej przekładni, lepszym rozwiązaniem wydaje się regeneracja lub naprawa starego podzespołu. Pytanie, które nasuwa się niemal automatycznie, brzmi: czy zawsze da się taki serwis wykonać? Odpowiedź zależy w dużej mierze od rodzaju usterki oraz ogólnego stopnia uszkodzenia skrzyni. Warto sporządzić wstępną kalkulację cen dla obu wariantów, by sprawdzić, czy bardziej opłacalna jest naprawa, czy wymiana automatycznej skrzyni biegów. Przede wszystkim jednak powinieneś pamiętać o regularnych serwisach olejowych oraz zasadach właściwego użytkowania przekładni. Eksploatując prawidłowo samochód z automatyczną skrzynią biegów, nie będziesz musiał martwić się kosztami wymiany ani naprawy przez kolejne dziesiątki tysięcy kilometrów.

wymiana-skrzyni-biegow-automatycznej-kos