Jakie objawy mówią, że skrzynia biegów wymaga naprawy

Awaria skrzyni biegów to poważny problem nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale także finansowych. Naprawa skrzyni biegów w pojeździe wiąże się bowiem z poważnymi wydatkami, zwłaszcza w przypadku modeli automatycznych. W jaki sposób poznać więc, że wymaga ona naprawy? Jakie objawy świadczą o usterkach tego podzespołu? Dowiedz się z naszego artykułu.

Awarie manualnych skrzyni biegów – przyczyny i rodzaje

Za różnego rodzaju usterki ręcznych skrzyni biegów samochodów osobowych i ciężarówek zazwyczaj odpowiadają wady materiałowe oraz wady konstrukcyjne tego elementu. Do licznych awarii dochodzi również z powodu niewłaściwego użytkowania podzespołu, a także wycieku oleju. Bez względu jednak na przyczyny problemu, zwykle jego rozwiązanie jest możliwe dopiero po wymontowaniu oraz rozebraniu przekładni. To powoduje, że każda regeneracja lub naprawa skrzyni biegów to koszt wynoszący zazwyczaj przynajmniej 1 000 zł. Często jednak wynoszą one nawet kilka tysięcy złotych, z uwagi na wysokie ceny części zamiennych, a także trudny proces naprawy. Konkretny koszt regeneracji albo usunięcia problemów ze skrzynią zależy przede wszystkim od modelu i rocznika samochodu osobowego albo ciężarówki. Dlatego też żadnej usterki tego podzespołu nie należy ignorować, bowiem może ona prowadzić do poważniejszych awarii. Przykładowo, zbyt długa jazda z uszkodzoną skrzynią może się niestety skończyć koniecznością wymiany całej przekładni.

Do standardowych i częstych kłopotów z ręcznymi skrzyniami biegów zaliczyć można m.in. wyrobienie się bieżni łożysk, zużycie pierścieni synchronizatorów, wyłamanie zębów koła czy też odkształcenie obudowy łożyska.

Objawy uszkodzonej ręcznej skrzyni biegów

Do najczęstszych oznak usterek manualnej skrzyni w samochodzie osobowym albo ciężarówce należy ciężka zmiana biegów lub też odczuwalny nadmierny luz podczas wciskania gazu. Jeśli drążek zmiany biegów również ma luzy, to także jest sygnał, że coś niepokojącego dzieje się ze skrzynią. Co istotne, można go wyczuć już na postoju. Naszą uwagę powinien także zawsze zwrócić wyciek oleju, możliwy do zaobserwowania np. na miejscu parkingowym po postoju naszego samochodu. Długotrwały wyciek nawet niedużych ilości płynów może się przerodzić w poważne zużycie skrzyni biegów, skutkujące wręcz zatrzymaniem auta w czasie jazdy.


Do innych widocznych objawów awarii należą m.in.:
    • zgrzytanie przy każdorazowej zmianie biegu, podczas jego wchodzenia na swoje miejsce; 
    • samoistny ruch lewarka; 
    • charakterystyczne puknięcie w czasie zmieniania biegów; 
    • niepokojące wycie skrzyni podczas jazdy; 
    • rwanie drążka zmiany biegów podczas dociskania pedału gazu. 

 

Należy przy tym pamiętać, że mimo iż wielu awariom skrzyni biegów można zapobiec, to jednak nie zawsze usterki wynikają z winy kierowcy. Nowoczesne podzespoły w nowych modelach aut często źle znoszą długotrwałą pracę na niskich obrotach. W tym przypadku jest to winą nietrwałych łożysk. Jeszcze częściej problemy z niesprawnymi skrzyniami napotykają właściciele samochodów z tzw. automatami.

Usterki i awarie automatycznych skrzyń biegów

Do kłopotów, które najczęściej zdarzają się w skrzyniach automatycznych zalicza się mechaniczne usterki powstające zazwyczaj w trakcie podróży autem, a także przeciekanie oleju powodowane często przez niepoprawne działanie gumowych uszczelek. Na groźne awarie wskazywać może również szarpanie przy zmianie przełożenia, brak wysokich biegów i biegu wstecznego, a także rozłączanie napędu. Bardzo często także zepsuciu ulega elektronika sterująca oraz usterki bloku hydrauliki i tzw. koszy. Jeśli chodzi o skrzynie automatyczne, to niestety sama diagnostyka ich awarii bywa skomplikowana. Ten sam objaw świadczyć może bowiem o różnych usterkach, np. w przypadku szarpania - o problemie ze sterownikiem albo z przepracowaniem oleju.

Oznaki problemów z półautomatyczną skrzynią

Powszechnie występującą usterką w półautomatach jest zużycie sprzęgła. Odpowiada za nie przede wszystkim nadprogramowa jazda na półsprzęgle, a także wykonywanie manewrów przy za niskiej prędkości. Zawodna bywa również sama elektronika, w tym zwłaszcza sterowniki i czujniki zainstalowane przy elementach sterowania biegami i w układzie operującym sprzęgłem. O usterkach elektroniki świadczyć mogą także brak reakcji skrzyni na zmianę położenia lewarka, kłopoty z uruchomieniem silnika oraz kontrolka ostrzegawcza na desce rozdzielczej. Należy przy tym zwrócić uwagę na ograniczoną dostępność części zamiennych. Można je nabyć przede wszystkim u autoryzowanych dealerów, co wiąże się zazwyczaj z dość wysoką ceną. Dlatego też ewentualne naprawy skrzyń półautomatycznych nie należą niestety do tanich.

 

W przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów dotyczących skrzyni biegów, warto wybrać się do doświadczonego mechanika. Specjalista sprawdzi, gdzie leży problem i usunie usterkę. Jeśli doszło do sytuacji, w której konieczna jest wymiana tej części na nową, warto zdecydować się na zakup oryginalnego elementu. Dzięki temu zarówno samochód osobowy, jak też ciężarowy z pewnością posłuży nam bezawaryjnie jeszcze przez długi czas.