Jaki wybrać olej do skrzyni biegów? Syntetyczny czy mineralny?

Kwestia doboru odpowiedniego oleju do skrzyni biegów nie jest łatwą decyzją, zwłaszcza w przypadku właścicieli aut wieloletnich lub o większym przebiegu. Jaki płyn wybrać – mineralny czy syntetyczny? W poniższym wpisie postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Dobór oleju a normy producenta

Olej mineralny czy syntetyczny – natychmiastowa odpowiedź na to pytanie jest niemożliwa. Aby zdecydować się na konkretny rodzaj, należy zastanowić się, do jakiej przekładni chcemy go kupić. Wybierając go, trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę, czy spełnia on wymagane normy. Wiele marek samochodowych opracowało specjalne specyfikacje przypisane do określonych skrzyń biegów. Obejmują one parametry wlewanego płynu, aby działał w optymalny i poprawny sposób. Dlatego też podstawową wytyczną przy dobieraniu typu oleju są zalecenia producenta. Znajdziesz je zazwyczaj w książce pojazdu. Inną możliwością jest skorzystanie z pomocy serwisu, który na podstawie numeru VIN szybko poda niezbędne informacje.

Co ciekawe, istnieją ręczne skrzynie, w których wymagane jest używania oleju do modeli automatycznych, tak jak ma to miejsce w wybranych modelach BMW oraz Volkswagena. Z kolei np. w Chryslerze Voyager konieczne jest używanie płynu silnikowego.

Co w sytuacjach, kiedy dana firma nie ma swoich wytycznych lub też nie masz opcji sprawdzenia, jakie normy obowiązują w Twoim samochodzie? Kupując olej, kieruj się innymi parametrami. W takich przypadkach należy poznać:

  • klasę jakości API zalecaną do danego modelu,

  • a także lepkość SAE. 

Informacje te zwykle bez trudu znajdziesz w książkach serwisowych. Ponadto można zwrócić uwagę na to, czy firma produkująca dany płyn, zaleca jego wykorzystanie do danego typu podzespołu.

Oryginał czy zamiennik?

Po poznaniu wytycznych dotyczących użytkowania zastanów się pomiędzy towarem oryginalnym a zamiennikiem. Zarówno pierwsza, jak i druga opcja ma swoje zalety. Zakup oryginału jest zawsze bezpieczny. Wiąże się z pewnością co do właściwego doboru. Jest on jednak znacznie droższy od zamiennika. Z kolei decydując się na niego, należy pamiętać, aby wybrać produkt od sprawdzonej firmy i u rzetelnego sprzedawcy. Wówczas również można być pewnym, że jest on wysokiej jakości, a przy tym kosztuje znacznie mniej.

Oleje do nowych i używanych pojazdów

Jeśli chodzi o oleje do silników, przyjęło się, że wersje mineralne należy użytkować w samochodach z kilkudziesięcioletnim stażem, które są już częściowo zużyte. Niektórzy kierowcy analogicznie nabywają więc oleje mineralne do przekładni w samochodach kilkuletnich. Jest to błąd. Należy wiedzieć, że ta reguła nie przekłada się na stosowanie w skrzyniach biegów. Nie dochodzi w nich do takich procesów, jakie występują w silnikach.

W przypadku naturalnego zużywania się tego elementu wlanie płynu o większej gęstości zapewne przez pewien czas wyciszy jego głośne działanie. Jednakże nie jest to polecane na dłuższą metę, gdyż skrzynia biegów  nie naprawi się sama pod jego wpływem. Nadal będzie się regularnie niszczyć, choć nieco... dyskretniej. Trzeba przy tym wspomnieć o negatywnych skutkach takiego zabiegu:

  • braku precyzji we włączaniu biegów,

  • zgrzytach,

  • niewłaściwym funkcjonowaniu synchronizatorów,

  • czy też kłopotach z włączeniem biegu po rozruchu auta w zimie i jesienią.

Aktualnie w większości nowoczesnych modeli powinny być wykorzystywane wersje syntetyczne. Jednakże równocześnie do wielu z nich dedykowane są oleje mineralne. Co ważne, nie są wcale gorsze jakościowo od syntetycznych. Powinny być natomiast wlewane wyłącznie do skrzyń, do których są konkretne zalecenia. Kwestia wieku pojazdu jest więc bez znaczenia.

Porady dotyczące wymiany oleju

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Producenci samochodów coraz częściej przyznają, że w nowych modelach ich pojazdów nie trzeba wymieniać oleju przekładniowego. Specjaliści w zakresie motoryzacji twierdzą jednak inaczej. To, że olej w skrzyni wydaje się czysty, nie znaczy, że zachował odpowiednie parametry i właściwą lepkość. Poza tym koszt wlania płynu, jak też samego oleju, jest na tyle niski, że calość usługi nie powinna znacząco wpłynąć na Twój budżet.

Podsumowując, rodzaj oleju – syntetyczny, mineralny czy jeszcze innego typu (np. hydrokrakowany), jest kwestią drugorzędną. Wybierając go, należy kierować się przede wszystkim wymogami producenta albo rekomendacjami przedstawionymi przez firmę wytwarzającą dany produkt. Ponadto wraz z liczbą przebytych kilometrów czy też upływających lat, nie należy zmieniać używanego oleju na ten o większej lepkości. Stosowanie się do wymienionych zaleceń, z pewnością pozwoli Ci zakupić najbardziej odpowiedni produkt do posiadanego przez Ciebie pojazdu.