Jak sprawdzić stan skrzyni biegów przed zakupem samochodu?

Planujesz zakup używanego samochodu i nie chcesz się narazić na dodatkowe koszty? Skupianie się na stanie silnika, karoserii, hamulców oraz zawieszenia to za mało. Czy wiesz, że naprawa uszkodzonej skrzyni biegów może być bardzo droga, nie wspominając już o zakupie nowej części? Na szczęście możesz bez problemu przeprowadzić podstawowy test przekładni bez jej rozbierania. Sprawdź już teraz, jak bez pomocy mechanika ocenić stan tego elementu.

W jakim celu stosuje się skrzynię biegów?

Zacznijmy od krótkiej teorii, która uświadomi Ci, jak ważny jest to element samochodu. Skrzynia biegów to skomplikowany system łożysk, wałków i przede wszystkim kół zębatych. Do jej podstawowych zadań należy zaliczyć:

  • efektywne wykorzystanie mocy silnika,

  • możliwość zmiany kierunku jazdy (przód-tył),

  • poprawa elastyczności jednostki napędowej,

  • zmniejszenie zużycia paliwa.

 

To sporo jak na tylko jeden element. Warto dodać, że przekładnia jest nieustannie poddawana ogromnym obciążeniom. Nieumiejętna zmiana biegów, intensywna eksploatacja auta czy niezmienianie oleju w skrzyni (trzeba to robić!) mogą skrócić jej żywotność. To kosztowna część, więc zanim zdecydujesz się na zakup samochodu, zadbaj o jej dokładne sprawdzenie.

Test skrzyni biegów bez jej rozbierania

 

Oczywiście nie da się w 100-procentach określić, co jest odpowiedzialne za usterkę bez fizycznego zajrzenia do przekładni. Jest jednak kilka typowych objawów, które świadczą o tym, że w skrzyni biegów dzieją się niedobre rzeczy. Aby przeprowadzić test, musisz koniecznie przejechać się samochodem przed jego zakupem. Siedzenie na miejscu pasażera to za mało, żeby zweryfikować wszystkie rzeczy.

Usiądź za kierownicą, odpal silnik i na początek sprawdź, czy:

  • drążek nie stawia oporu podczas zmiany przełożeń (często jest to efekt zużytego oleju, a to daje do zrozumienia, że skrzynia jest zaniedbana),

  • nie ma hałasu lub pisku na biegu jałowym, który ustaje po naciśnięciu pedału sprzęgła (nierzadko tak objawia się zużyte łożysko oporowe).

 

Gdy przeprowadzisz takie sprawdzenie, wybierz się na jazdę próbną. Najlepiej znajdź odcinek drogi, na którym będziesz mógł się trochę rozpędzić. Powinieneś kolejno wrzucić wszystkie biegi, nasłuchując niepokojących odgłosów. W trakcie tego testu zwróć uwagę, czy:

  • w czasie przyspieszania przełożenia same nie wyskakują do położenia jałowego (zazwyczaj wytarte wodziki),

  • biegi wchodzą bez zgrzytu (jeśli sprzęgło jest sprawne, mogą to być uszkodzone synchronizatory),

  • nie występuje huk lub szum w czasie jazdy (możesz to słyszeć tylko na jednym, kilku lub wszystkich przełożeniach – przyczyn takiej usterki może być wiele).

 

Jeśli samochód ma koło dwumasowe, sprawdź, czy przy zmianie biegów nie pojawiają się wibracje. Świadczą one o jego zużyciu, a to kolejny bardzo drogi element.

Zdecyduj się na zakup samochodu z pomocą specjalisty

Choć powyższy test skrzyni biegów możesz przeprowadzić samodzielnie, to jednak wymaga on pewnego doświadczenia. Jadąc szybko, niektóre szumy dochodzące z przekładni mogą „zlać się” z resztą dźwięków. Jeśli planujesz zakup droższego samochodu, najlepiej wybierz się na oględziny ze specjalistą. Możesz również umówić się ze sprzedawcą na sprawdzenie auta w okolicznej stacji SKP lub ASO danej marki.

sprawdzenie stanu skrzyni biegów przed zakupem