Jak sprawdzić automatyczną skrzynię biegów?

Planujesz zakup samochodu z automatyczną skrzynią biegów (ASB)? Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda dobrze, ale to Twój pierwszy automat? Nie chcesz kupować auta, które na skutek awarii może zrujnować domowy budżet? Poznaj niezawodne metody na ocenę sprawności automatu. Jeszcze przed podpisaniem umowy upewnij się, że wszystko w pojeździe pracuje bez zarzutu. Podpowiadamy, jak sprawdzić stan techniczny ASB!

Osoby, które do tej pory nie posiadały auta z automatycznym systemem zmiany przełożeń, a swoją wiedzę czerpały jedynie z literatury, filmików w Internecie czy rozmów ze znajomymi, łatwo mogą paść ofiarami oszustów. Próby „wciśnięcia” auta z wadliwą, a czasami nawet całkowicie zniszczoną przekładnią to niestety coraz częściej spotykana sytuacja na rynku wtórnym. Podstawowe błędy popełniane przez Klientów zainteresowanych kupnem samochodu z ASB to m.in.:

  • testowanie auta wyłącznie na chłodnej skrzyni biegów;

  • zbyt krótki czas i odległość jazd testowych;

  • brak dokładnej obserwacji poziomu oleju;

  • wybór samochodów z rzadko spotykanymi modelami przekładni;

  • zakup auta „chipowanego” lub po innych modyfikacjach, często obniżających sprawność skrzyni biegów.

Bezcenna pomoc eksperta

Przymierzając się do zakupu samochodu ze zautomatyzowaną przekładnią, warto zasięgnąć wiedzy u kogoś, kto ma większe doświadczenie w eksploatacji takich pojazdów. Popytaj znajomych lub członków rodziny o to, jak jeździ im się automatami, jakie są typowe usterki i na co powinieneś zwrócić uwagę podczas jazdy. Dobrym pomysłem będzie wsparcie kogoś doświadczonego przy testowaniu interesującego Cię samochodu. Sprawność przekładni można sprawdzić również na dowolnej stacji diagnostycznej. Cena takiej usługi wyniesie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, jednak to w dalszym ciągu o wiele mniej, niż wyniosłyby Cię koszty ewentualnego remontu lub wymiany skrzyni biegów.

Jazda testowa – jak ją wykonać i na co zwracać uwagę?

Aby nie popełnić błędu podczas jazdy testowej, warto zadbać o jej odpowiednio długi dystans i czas jej trwania. Spokojnie można przejechać nawet kilkadziesiąt kilometrów. Wszystko po to, aby lepiej rozgrzać auto oraz poznać ewentualne słabe strony przekładni, niewidoczne przy chłodnym silniku. Bardzo często, gdy samochód jest „zimny”, biegi działają prawidłowo, jednak  w momencie, gdy wzrasta temperatura i rozrzedza się olej, mogą pojawić się problemy. W trakcie jazdy warto wykonać kilka przyspieszeń i hamowań, by sprawdzić, jak skrzynia reaguje na różne style prowadzenia pojazdu. Jeśli po właściwym „dogrzaniu” auta nie pojawiają się żadne niepokojące objawy, jak szarpanie czy dziwne odgłosy, to prawdopodobnie ASB jest w zadowalającym stanie technicznym.

Chiptuning – dlaczego należy uważać na auta po modyfikacjach?

Wszelkiego rodzaju modyfikacje fabrycznego oprogramowania, takie jak popularny w ostatnich latach chiptuning, stanowią ingerencję w układ napędowy. Zabiegi te, najczęściej mające na celu zwiększenie mocy sinika czy podniesienie momentu obrotowego, mogą obniżyć sprawność przekładni oraz elementów z nią współpracujących. Automatyczne skrzynie biegów są niezwykle wrażliwe na wszelkiego rodzaju modyfikacje, zwłaszcza te wykonywane w sposób odmienny od zaleceń producenta. Choć możliwość uzyskania dodatkowych kilkudziesięciu koni mechanicznych brzmi dla wielu kierowców kusząco, nie należy zapominać, ze istnieje także druga strona medalu. Tego rodzaju zabiegi nierzadko prowadzą do zwiększenia awaryjności, podnosząc ryzyko trwałego uszkodzenia podzespołu.

Kontrola poziomu płynów i ewentualnych wycieków

Kolejnym błędem popełnianym przez osoby zainteresowanie samochodem z „automatem” jest brak kontroli poziomu oleju przekładniowego. Po skończonej jeździe próbnej warto zajrzeć pod maskę – większość automatów posiada odpowiedni miernik. Najbardziej rzetelny rezultat pomiaru uzyskuje się, gdy silnik pracuje, przy dźwigni ustawionej w pozycji neutral (N) lub parking (P). Oprócz poziomu płynu bardzo ważny jest również stopień jego przejrzystości. Klarowny i czysty olej informuje o braku problemów z przekładnią. Z kolei zawiesisty płyn o barwie brązowej lub różowej może stanowić objaw awarii chłodnicy. O uszkodzonej skrzyni informuje również olej w kolorze mlecznobiałym. To znak, że doszło do zmieszania go z wodą i glikolem, co najczęściej oznacza konieczność wykonania kapitalnego remontu całego systemu zmiany przełożeń. Należy również sprawdzić, czy nie ma ewentualnych wycieków oleju. Nieszczelność zwiększa ryzyko zatarcia, a to może oznaczać naprawę.

Naprawa automatycznej skrzyni biegów – zaufaj specjalistom

Jeśli konieczność remontu przekładni zajdzie już w trakcie eksploatacji pojazdu, nie warto eksperymentować, tylko oddać auto do renomowanego serwisu. Doświadczeni eksperci dysponują dedykowanym sprzętem i systemami diagnostycznymi. Daje to pewność rzetelnie i profesjonalnie wykonanej naprawy z gwarancją. Remont automatycznej skrzyni biegów sam w sobie jest sporym wydatkiem. Nie warto więc tracić dodatkowych pieniędzy na usuwanie kolejnych usterek, będących efektem nieudolnych napraw samozwańczych mechaników.