Jak holować auto z automatem?

 

Samochody z automatyczną skrzynią biegów dostępne są obecnie w ofercie wszystkich topowych producentów. Do zautomatyzowanej przekładni przekonuje się też coraz większa liczba kierowców, więc z roku na rok po polskich drogach porusza się więcej samochodów w „automacie”. Problem pojawia się w przypadku awarii, wymagającej odholowania takiego auta. Z naszego poradnika dowiesz się, czy można holować automat i jak wykonać taką operację, by nie uszkodzić skrzyni biegów oraz układu napędowego pojazdu.

Czy mogę holować auto z automatyczną skrzynią biegów?

Wątpliwości dotyczące możliwości holowania automatu pojawiają się u wielu kierowców. Sytuacji nie rozjaśniają opinie ekspertów i mechaników, gdyż trudno w tej kwestii o jednoznaczną ocenę. Odpowiedzi na pytanie najlepiej szukać w dokumentacji technicznej pojazdu i ustosunkować się do zaleceń producenta. Większość z nich nie zezwala na ciągnięcie auta w taki sposób, by koła miały styczność z podłożem. Jedyną dopuszczalną opcją holowania auta z automatem pozostaje więc jego transport na lawecie. Niestety, nie zawsze jest to możliwe, nie bez znaczenia dla wielu kierowców są również koszty takiej operacji. Jak w takim razie holować automat, gdy jedynym rozwiązaniem pozostaje drugie auto oraz linka holownicza?

Holowanie automatu – praktyczny przewodnik

Niezależnie od marki i rodzaju auta, holowanie jest czynnością, którą należy wykonywać z zachowaniem szczególnej ostrożności. Dopuszczalne prędkości wynikające z przepisów kodeksu drogowego wynoszą odpowiednio:

  • 30 km/h w obszarze zabudowanym

  • 60 km/h poza terenem zabudowanym

Pamiętaj, że ciągnięcie pojazdu za pomocą linki holowniczej jest zabronione na autostradzie. Jedyną opcją pozostaje wówczas laweta, która może odholować auto wyłącznie do najbliższego zjazdu. Tyle ogólnej teorii. Wróćmy do naszego samochodu z automatyczną skrzynią. Aby bezpiecznie zaholować go do miejsca docelowego, korzystaj z naszych wskazówek.

  1. Holuj auto na włączonym silniku – aby nie uszkodzić automatycznej skrzyni biegów, w pojeździe holowanym powinien pracować napęd. Dźwignię zmiany biegów ustaw w pozycji N (luz).

  2. Zachowaj bezpieczną prędkość – holując auto z automatem, przestrzegaj przepisów, jednak nie zbliżaj się do górnych limitów prędkości. Pamiętaj, by nie jechać szybciej niż 40 km/h.

  3. Nie holuj auta na dużych odległościach – dystans, na którym można ciągnąć samochód z automatyczną skrzynią biegów, nie powinien być dłuższy niż 50 km.

  4. Nie używaj świateł awaryjnych – jest to zabronione, gdyż uniemożliwia sygnalizowanie zmiany kierunku jazdy (nie działają kierunkowskazy) i może wprowadzać w błąd innych kierowców. Pojazd holowany obowiązkowo musi mieć włączone światła mijania.

 

Dlaczego holowanie automatu na lawecie jest zalecane?

W przypadku przewożenia auta z automatem na specjalnej lawecie nie ma ryzyka uszkodzenia poszczególnych podzespołów samochodu. To dlatego, że żadna z osi transportowanego pojazdu nie ma styczności z podłożem. Jeśli jednak zamierzasz holować czterokołowca w sposób tradycyjny, zastosuj się do naszych wskazówek i pamiętaj, by obowiązkowo przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Są one niezmienne zarówno dla samochodów z manualną, jak i automatyczną skrzynią biegów.

czy-mozna-holowac-auto-z-automatem.jpeg