Olej do skrzyni biegów. Wymieniać czy nie?

Czy wiesz, że manualna skrzynia biegów jest stosowana od przeszło 120 lat? W 1898 roku wynalazł ją Francuz Louis Renault – nazwisko nie jest przypadkowe, to założyciel popularnej marki samochodów. Jego odkrycie okazało się przełomowe dla całej branży motoryzacyjnej. Choć technologie ewoluują, to jednak główna idea funkcjonalności tego elementu nie zmieniła się przez cały ten czas. Sprawdź, jak działają skrzynie biegów i dlaczego były rozwiązaniem rewolucyjnym!

Mechaniczna skrzynia biegów – jakie zadanie spełnia?

 

Dokładnie 1 października 1989 roku na drogi wyjechał pierwszy pojazd wyposażony w mechaniczną przekładnię. Zastąpiła ona przestarzałe, awaryjne i mało skuteczne konstrukcje łańcuchowe.

Pierwszym jej zadaniem jest przenoszenie momentu obrotowego z silnika na układ napędowy. Ważniejszą rolą jest jednak poprawa elastyczności jednostki napędowej. Manualna skrzynia biegów jest dla kierowcy narzędziem do kontrolowania momentu obrotowego i mocy. Gdyby nie stosowano przekładni, dynamika silnika byłaby wysoka tylko w bardzo wąskim zakresie obrotów.

W efekcie możesz dynamicznie przyspieszać przy każdej prędkości i, np. szybciej wyprzedzać inne pojazdy. Skrzynia biegów ułatwia również wjeżdżanie na wzniesienia i jednocześnie zwiększa bezpieczeństwo przy zjazdach (hamowanie silnikiem).

Co więcej, często zapomina się o tym, że dzięki niej pojazd może jeździć zarówno do przodu, jak i do tyłu. Bieg wsteczny, poprzez dodatkowe (przesuwne) koło zębate odwraca kierunek przekazywania napędu. Wyobrażasz sobie manewrowanie na parkingu bez możliwości cofania?

Jak działa mechaniczna skrzynia biegów?

W teorii budowa przekładni manualnej jest bardzo prosta. We wnętrzu jej obudowy znajdują się:

  • pracujące parami koła zębate o różnej średnicy (w zależności od konstrukcji, każde przełożenie może mieć od jednej do nawet 6 par kół),

  • synchronizatory (dodatkowe sprzęgła zapewniające płynność przełożeń),

  • wałki przenoszące moment obrotowy (sprzęgłowy, pomocniczy i główny).

 

Tyle teorii, gdyż w praktyce manualne skrzynie biegów mają bardzo skomplikowaną konstrukcję. Nie bez powodu ich naprawa zazwyczaj jest kosztowna i nierzadko wręcz nieopłacalna.

Współpracujące ze sobą pary kół są sprzęgane lub rozprzęgane. Zmiana biegu przez kierowcę powoduje połączenie ze sobą odpowiedniego zestawu. Zachowanie momentu obrotowego na wysokim poziomie jest możliwe dzięki różnej średnicy kół zębatych.

Gdy zmieniasz przełożenie, musisz najpierw nacisnąć sprzęgło. W ten sposób odłączasz skrzynię od silnika, dzięki czemu możesz bezpiecznie wrzucić inny bieg. Wspomniane wcześniej synchronizatory automatycznie wyrównują prędkości obrotowe łączonych ze sobą kół zębatych. Dawniej, gdy ich nie było, kierowcy uczyli się tzw. podwójnego wysprzęglania. Musieli samodzielnie wyrównywać te prędkości, aby wrzucić kolejny bieg bez zgrzytów i ryzyka uszkodzenia skrzyni.

Pamiętaj o zmianie oleju w skrzyni biegów

 

Jak widzisz, przekładnia mechaniczna to skomplikowany i mocno wysilony mechanizm, który przenosi duży moment obrotowy. Z tego powodu znajdujący się w jej wnętrzu olej, powinno się od czasu do czasu wymieniać. Pilnując tej czynności serwisowej, zwiększasz jej żywotność i oddalasz od siebie wizję kosztownej naprawy.

manualn skrzynia biegów