Jak działa hydrauliczna skrzynia biegów?

 

Przekładnia o budowie hydraulicznej to obecnie najbardziej rozpowszechniony rodzaj automatycznej skrzyni biegów. Co decyduje o popularności skrzyń hydraulicznych? Jak działają takie podzespoły, jak je eksploatować i czy z natury są one awaryjne? Dowiedz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o klasycznej przekładni hydraulicznej, poznaj jej główne zalety i sprawdź, na co uważać przy zakupie.

Budowa i działanie hydraulicznej przekładni

Choć klasyczna automatyczna skrzynia biegów daje kierowcy nieporównywalnie większy komfort prowadzenia samochodu, warto pamiętać, że tego rodzaju przekładnie mają znacznie bardziej skomplikowaną budowę. Skrzynia hydrauliczna składa się z zespolonego z przekładniami planetarnymi sprzęgła hydrokinetycznego. Łączenie lub blokada kół zębatych następuje na skutek działania elementów ciernych oraz wielopłytkowych (lub pasowych) hamulców. Do prawidłowego działania automatycznej, hydraulicznej skrzyni biegów niezbędny jest olej wypełniający całe wnętrze podzespołu.

Zmiana przełożenia w skrzyni hydraulicznej odbywa się na skutek zablokowania zestawu kół zębatych przez sprzęgła tarczowe lub hamulce. Koła słoneczne współpracują na stałe ze sprzęgłem jednokierunkowym. Elementy cierne, odpowiadające za blokowanie kół zębatych napędzane są przez siłowniki hydrauliczne, którym skrzynia automatyczna zawdzięcza swoją potoczną nazwę.

Pierwsze hydrauliczne skrzynie biegów oferowały od 2 do 3 przełożeń. Obecnie, standardem jest 5 do 7. Jednak producenci najnowszych samochodów klasy premium wyposażają już swoje modele w układy napędowe współpracujące nawet z 9-stopniowymi przekładniami.

Sekwencyjne hydrauliczne skrzynie biegów

Sekwencyjna skrzynia biegów, zwana również półautomatyczną, to szczególny rodzaj przekładni automatycznej. Od klasycznego modelu różni się ona koniecznością ręcznej zmiany przełożeń za pomocą manetek przy kierownicy lub drążka. Tego typu rozwiązanie nie wymaga od kierowcy operowania sprzęgłem, ponieważ napęd rozłącza i załącza się automatycznie z chwilą zmiany biegu. Skrzynie tego typu znajdziesz zarówno w mercedesach, BMW, jak i w bolidach Formuły 1.

Hydrauliczna skrzynia biegów – zalety i wady

Wybór skrzyni biegów to jeden z tych tematów, o których kierowcy mogą rozprawiać godzinami. Klasyczna, automatyczna przekładnia posiada równie wielkie grono zagorzałych entuzjastów, co przeciwników. Ci pierwsi zwracają uwagę na wyższy komfort jazdy, wynikający z braku konieczności ręcznego zmieniania przełożeń czy operowania sprzęgłem. Prawidłowa eksploatacja skrzyni hydraulicznej pozwala lepiej chronić silnik przed przeciążeniami, wynikającymi z jazdy na nieprawidłowo wybranym biegu. Cały mechanizm jest w pełni zautomatyzowany, dlatego odpowiednia prędkość obrotowa zachowywana jest w każdych warunkach, niezależnie od prędkości samochodu. Powinieneś jednak pamiętać, że ze względu na swoje duże gabaryty, klasyczny automat stanowi rozwiązanie dobre do większych i mocniejszych silników. Planując zakup auta z automatyczną przekładnią, musisz uwzględnić również koszty ewentualnych napraw lub wymiany skrzyni biegów, często znacznie wyższe niż w przypadku wersji manualnej.

skrzynia-biegow-automatyczna-hydrauliczn