Jak działa automatyczna skrzynia biegów?

Automatyczna skrzynia biegów w samochodzie to duży komfort, szczególnie podczas jazdy w mieście i korkach, których rezultatem jest częste zatrzymywanie się i powtórne ruszanie. Dzięki automatowi nie ma potrzeby wciskania sprzęgła czy też zmiany biegów. Przekładnia tego typu cechuje się jednak skomplikowaną budową i dużą ilością elektronicznych elementów. W jaki sposób działa? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

Budowa automatycznej skrzyni biegów

Aby zrozumieć sposób funkcjonowania automatycznej przekładni, należy poznać jej ogólną budowę. Trzeba przy tym wiedzieć, że klasyczny automat nie jest standardową skrzynią manualną, tyle że wyposażoną w mechanizm automatycznego sterowania. Bardzo różni się bowiem od skrzyni ręcznej w zakresie konstrukcji, a także sposobu przeniesienia napędu. Przekładnie manualne posiadają zainstalowane sprzęgła standardowe. Głównym rodzajem sprzęgła stosowanego w automatach jest natomiast sprzęgło hydrokinetyczne, trójelementowy konwerter momentu lub też ewentualnie pompa hydrauliczna rotacyjna, które to części odpowiadają za przekazywanie napędu do kół. Sama automatyczna skrzynia składa się natomiast z układów planetarnych zębatych przekładni (tzw. zespoły przełożenia) oraz z zespołów sterowania. W nowszych modelach za owo sterowanie odpowiadają zazwyczaj układy elektroniczne, które są umiejscowione na zewnątrz skrzyni.

 

Automatyczne przekładnie posiadają również zamontowane „wewnętrzne” elektrozawory, którymi są zwykle elementy wykonawcze komputerów zarządzających pracą skrzyni. Ponadto są one także wyposażone w różnego rodzaju czujniki elektroniczne, które rejestrują temperaturę i ciśnienie oleju, jak również prędkość obrotową wszystkich wirujących elementów. Bardzo istotną częścią skrzyni biegów jest też zespół sterowania automatem, odpowiadający za sterowanie przełożeniami.

Działanie automatycznej skrzyni biegów

Jak stwierdzono wyżej, przekładnia składa się z układów planetarnych przekładni zębatych. Zmiana przełożeń (biegów) w skrzyni następuje poprzez blokowanie różnych zestawów owych układów – koszy kół satelitarnych lub też obudów kół słonecznych. Współpracują one z jednokierunkowymi sprzęgłami dzięki różnego rodzaju mechanizmom, takim jak hamulce taśmowe, tarczowe sprzęgła (zwykle wielopłytkowe) oraz elementy cierne, które są napędzane hydraulicznymi siłownikami.
Specjalistyczne oprogramowanie w skrzyni (czyli wspomniany zespół sterowania automatem) cały czas monitoruje prędkość samochodu, a także inne parametry, które odpowiadają za prawidłową jazdę. Główny sterownik, którego zadaniem jest realizacja zmiany przełożeń, dostaje odpowiednie sygnały, które pochodzą ze skrzyni. Równocześnie sprawdzana jest m.in. temperatura oleju przekładniowego, obroty, prędkość oraz inne czynniki, które odpowiadają za właściwą i poprawną jazdę. W oparciu o owe informacje, system samoczynnie dokonuje zmiany biegów w taki sposób, aby owa zmiana była jak najbardziej optymalna względem prędkości pojazdu. Sterowanie przekładnią jest więc procesem w pełni zautomatyzowanym. Warto przy tym zaznaczyć, że zmiana biegów jest tutaj dużo bardziej płynna i dokładna, niż w skrzyni ręcznej.

Oznaczenia w automatycznej skrzyni biegów

W zależności od marek i modeli aut, skrzynie automatyczne są wyposażone w kilka trybów. Ich oznaczenia znaleźć można przy lewarku albo specjalnym pokrętle, które służy do zmiany biegów. W automatach występują więc następujące oznaczenia:
    • P (parking) - jest to pozycja, w której uruchamiamy i wyłączamy silnik. Podczas wyłączania, zostaje automatycznie uruchomiona               mechaniczna blokada kół, która ma na celu zapobiegnięcie stoczeniu się samochodu; 
    • R (reserve) - jest to pozycja do jazdy w tył; 
    • D (drive) - pozycja do jazdy w przód; 
    • N (neutral) - tzw. luz, czyli pozycja, w której skrzynia nie przenosi napędu na koła. W takim ustawieniu można auto wziąć na hol albo         pchać; 
    • S (sport) - pozycja do jazdy sportowej; 
    • W albo symbol śnieżynki – tryb zimowy, który zapewnia bardziej bezpieczną i komfortową jazdę w trudnych warunkach, tzn. kiedy           na drodze jest ślisko; 
    • Shift Lock – przełożenie dźwigni w warunkach serwisowych. Pozycja ta jest stosowana w przypadku awarii hamulca głównego albo           stacyjki; 
    • 1 – blokada pierwszego biegu. Tryb ten jest przydatny szczególnie podczas wyjeżdżania z grząskiego terenu; 
    • 2 – tryb dla pierwszego i drugiego biegu. Sprawdza się zwłaszcza w czasie jazdy z przyczepą albo podjazdów; 
    • 3 – automatyczny tryb działający do biegu trzeciego;                  
    • +/- albo M – tryb ten pozwala na ręczną zmianę biegu. 

 

Automatyczne skrzynie biegów należą obecnie do najbardziej zaawansowanych mechanizmów w motoryzacji. Prawidłowo użytkowane, wpływają na komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Zapewniają także funkcjonalne i długotrwałe działanie automatu. Podróż samochodem wyposażonym w automat jest przy tym wyjątkowo łatwa. Aby włączyć silnik, należy najpierw wcisnąć hamulec, a następnie nacisnąć przycisk „start” lub przekręcić kluczyk w stacyjce. Potem wystarczy przełączyć pokrętło lub lewarek na tryb D, zdjąć nogę z hamulca i już można jechać do przodu.