Jak dbać o skrzynię biegów?

Zarówno manualne, jak i automatyczne skrzynie biegów to jedne z najbardziej skomplikowanych, a przez to drogich w naprawie części samochodowych. Aby więc zapobiec niepotrzebnym wydatkom, warto odpowiednio o nie zadbać. Będzie to z pożytkiem nie tylko dla naszych portfeli, ale i bezpieczeństwa. W jaki sposób więc dbać o skrzynie biegów ciężarówek i samochodów osobowych? Poznaj skuteczne porady.

Odpowiednia ochrona manualnej skrzyni biegów

Podstawową zasadą, której warto przestrzegać w manualnych skrzyniach, jest odpowiednie operowanie pedałem sprzęgła w czasie zmiany biegów. Należy go zawsze dociskać do końca, w przeciwnym wypadku w dość szybkim czasie może dojść do uszkodzenia synchronizatorów. Istotna jest także odpowiednia umiejętność hamowania silnikiem. Trzeba to robić w sposób łagodny, po kolei redukując biegi (z piątego na czwarty, czwartego na trzeci itd.), zamiast gwałtownej zmiany biegów, np. z piątego na trzeci. Na intensywne zużywanie się tej części w aucie wpływ ma nawet sposób załączania biegów - im bardziej energicznie i mocno, tym gorzej dla samochodu. Dlatego też warto biegi zmieniać spokojnie, bez silnego wypinania i wrzucania biegu.

Należy również pamiętać o pewnej prostej czynności, która, zdawałoby się, nie ma w ogóle wpływu na zużywanie się skrzyni. W rzeczywistości jest jednak odwrotnie. Chodzi mianowicie o trzymanie podczas jazdy nogi nad pedałem sprzęgła. Nie powinno się tego robić. Sprzęgło jest bardzo czule i często nawet niewielki nacisk nogą wywołuje jazdę na półsprzęgle. Dobrze jest również unikać trzymania podczas podróży dłoni na drążku zmiany biegów, bowiem obciąża to w znaczny sposób mechanizm roboczy.

Na szybsze zużywanie się skrzyni biegów w samochodach osobowych wpływ ma również jazda w dużych korkach miejskich. Dochodzi wówczas zazwyczaj do jazdy na półsprzęgle. Ten sposób prowadzenia pojazdu wpływa niestety na szybszą eksploatację tej części samochodowej, a w efekcie na konieczność jej regeneracji, a nawet naprawy. Dobrze jest też zwrócić uwagę na stan dwumasowego koła zamachowego. Jeśli element ten jest mocno zużyty, nie będzie w stanie optymalnie chronić skrzyni przed niechcianymi przeciążeniami.

Ostatnim elementem, o którym dobrze jest pamiętać, prowadząc pojazd z ręczną skrzynią biegów, jest wymiana oleju przekładniowego. Warto to robić regularnie – przynajmniej raz na sto tysięcy kilometrów, chyba że producent samochodu zaleca inaczej. Należy stosować jedynie olej o ściśle określonej przez producenta auta specyfikacji.

Wymienione zasady dotyczą zarówno ciężarówek, jak też samochodów osobowych. Stosowanie się do nich pomoże w skutecznej ochronie, a przez to wydłużeniu funkcjonalności pojazdu i jego elementów. Zapobiegnie również kosztownym i nierzadko długotrwałym naprawom czy też regeneracji skrzyni biegów.

Jak zadbać o automatyczną skrzynię biegów?

Regeneracja lub naprawa automatycznej skrzyni biegów jest wyjątkowo droga. Dlatego też warto stosować się do kilku prostych zaleceń, które pozwalają skutecznie przedłużyć okres bezawaryjnej eksploatacji tej części w pojeździe.
Przede wszystkim więc powinno się bardzo uważnie wrzucać biegi. Zrobienie tego w nieprawidłowy sposób może zakończyć się kosztowną wizytą u mechanika i naprawą auta.


Należy też systematycznie dokonywać wymiany oleju przekładniowego. Informację o tym, co ile kilometrów powinno się zmieniać olej, podaje w instrukcji producent pojazdu. Ponadto istotne jest również regularne wymienianie filtra w skrzyni, bowiem zbierają się na nim opiłki metalu. 


Zdarza się - zwłaszcza wśród osób rozpoczynających dopiero jazdę autem z automatem, że często naciskają one równocześnie pedały hamulca i gazu, co również wpływa na skrócenie użyteczności skrzyni biegów. Podczas krótkich postojów (np. na skrzyżowaniu ze światłami) w czasie jazdy po mieście, nie należy przełączać trybu jazdy na luz. Podczas tej czynności spada ciśnienie oleju, co jest szkodliwe dla omawianego podzespołu. O wiele bezpieczniejsze w takich sytuacjach jest kontrolowanie pojazdu jedynie przy pomocy hamulca. 


Poważnym problemem, wymagającym generalnej naprawy, może skończyć się również pomyłkowe włączenie wstecznego biegu podczas podróży. Groźne dla skrzyni biegów jest też częste ruszanie z całą mocą, z równoczesnym wciśnięciem pedału gazu aż do podłogi.
Dobrze przy tym pamiętać, aby w przypadku wystąpienia usterki czy awarii samochodu osobowego wyposażonego w automat, nie holować go. Sposób ten jest bowiem prostą drogą do zatarcia skrzyni. Niektórzy producenci aut dopuszczają holowanie, jednakże tylko na ograniczonym dystansie i z określoną prędkością. Pojazd można natomiast pchać lub zepchnąć na boczną drogę, wrzucając luz (bieg N).


Specjaliści w zakresie motoryzacji zalecają także, aby nie ruszać od razu po uruchomieniu silnika, szczególnie w okresie zimowym. Osiąga on wtedy zwykle ok. 1500 obrotów na minutę. Warto rozpocząć jazdę dopiero wówczas, gdy moc silnika spadnie do 1000 obrotów.
Skrzynia biegów – zarówno automatyczna, jak też ręczna – należy do jednych z najdroższych w naprawie i regeneracji podzespołów auta. Dlatego też warto robić wszystko, aby nie dopuścić do jej zniszczenia. Stosowanie się do wymienionych wyżej porad z pewnością przyczyni się do przedłużenia funkcjonalności i zwiększenia żywotności tej części samochodowej.