Dlaczego samochód z automatyczną skrzynią biegów szarpie?

Wielu posiadaczy samochodów wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów zna uczucie uciążliwego szarpania w momencie zmiany przełożenia na wyższe oraz przy ruszaniu. O przyczynach charakterystycznego „kopnięcia” w tył samochodu oraz konsekwencjach długotrwałego lekceważenia tego zjawiska, przeczytasz w tym artykule.

 

Szarpanie skrzyni automatycznej – najpopularniejsze przyczyny

Bardzo często kierowcy, których dotyka problem szarpania automatu, utożsamiają te objawy z usterką skrzyni biegów. Tymczasem, wina faktycznie może leżeć w awarii lub nieprawidłowym użytkowaniu przekładni, jednak nie jest to jedyna przyczyna szarpnięć. Bardzo często mają na to wpływ luzy w silniku. Warto przed diagnostyką skrzyni sprawdzić wał napędowy i zawieszenie (szczególnie tylne wahacze i stabilizatory), ponieważ te elementy również mogą nie być pozbawiony luzów. Jednocześnie, przyczyną problemu bywają też poduszki silnika lub skrzyni biegów.

 

Jeśli silnik pojazdu jest w złym stanie, może on zasysać tzw. lewe powietrze. Skrzynia biegów pobiera dane o obciążeniu jednostki napędowej z przepływomierza, którego wskazania będą niemiarodajne właśnie przez dodatkowe dopływy powietrza. Problemem generującym szarpanie automatu przy ruszaniu może być również nieprawidłowa praca któregoś z cylindrów lub niska kompresja jednostki napędowej.

 

Szarpanie automatycznej skrzyni biegów na gazie

Panuje pogląd, że większość automatycznych skrzyń biegów jest niezwykle wrażliwa na instalacje LPG. Jeśli silnik współpracujący z przekładnią w Twoim samochodzie jest napędzany gazem, sprawdź, czy posiadasz instalację sekwencyjną. W przypadku systemów mieszalnikowych automatyczna skrzynia biegów szarpie bardzo często, nawet jeśli przed założeniem gazu działała bez zarzutu.

 

Zadbaj o prawidłową eksploatację przekładni

Częstą przyczyną szarpania w trakcie ruszania lub przy zmianie przełożenia, jest uszkodzenie samej skrzyni. Popularną „dolegliwością” wielu automatów jest usterka zaworów lub ich nadmierne zabrudzenie. W niektórych modelach są one regulowane, więc serwisant powinien sprawdzić je pod kątem ewentualnych luzów. Bez względu na przyczynę szarpnięć, powinieneś zgłosić się do serwisu na diagnostykę skrzyni biegów. Im szybciej to zrobisz, tym mniej kosztowne może być usunięcie usterek.

 

A co z wymianą oleju?

Zdarza się niestety, że różnego rodzaju nieprawidłowe reakcje przekładni wynikają z nieodpowiedniej eksploatacji tego bardzo czułego podzespołu. Do najczęściej popełnianych błędów należy z pewnością nieregularna wymiana oleju oraz jego nieprawidłowy dobór. Praktyka pokazuje, że na smarowaniu nie należy oszczędzać. Wielu mechaników wprowadza w błąd właścicieli aut, tłumacząc im, że w przypadku automatycznej skrzyni biegów wymiana oleju nie jest wymagana. Takie zaniedbanie może słono kosztować, biorąc pod uwagę koszty związane z naprawą lub wymianą uszkodzonej przekładni.