Czym jest bezstopniowa skrzynia biegów

Bezstopniowe skrzynie biegów charakteryzują się coraz powszechniejszym zastosowaniem. Jeszcze do niedawna, montowane w największych i najdroższych samochodach, obecnie coraz częściej spotykane są również w kompaktach i pojazdach z napędem hybrydowym. Sprawdź, jak zbudowana jest bezstopniowa przekładnia, poznaj jej mocne i słabe strony i zdecyduj, czy warto zdecydować się na kupno auta, w którym zastosowano takie rozwiązanie.

Bezstopniowe skrzynie biegów

Historia bezstopniowych skrzyń sięga lat 90. ubiegłego wieku. Pierwszym producentem, który zdecydował się na zastosowanie tego rodzaju podzespołów w swoich samochodach, była holenderska marka DAF, oferująca zarówno pojazdy ciężarowe, jak i auta dostawcze. Seryjna produkcja konstrukcji z bezstopniową skrzynią zapoczątkowana została przez serię DAF 600.Ten typ przekładni na całym świecie znany jest jako CVT – Continous Variable Transmission. Obecnie, zamiast pasków klinowych do przenoszenia napędu, stosuje się pasy stalowe, ze względu na ich większą wytrzymałość i lepszą współpracę z kołami pasowymi. Podstawowym pomysłem, leżącym u podstaw bezstopniowej przekładni było zapewnienie nieograniczonej liczby przełożeń bez przerwy w transmitowaniu momentu obrotowego. W klasycznych, manualnych urządzeniach, napęd rozłączany jest w momencie wyciśnięcia sprzęgła przy zmianie biegu. Choć cała operacja trwa często ułamek sekundy, w znaczący sposób utrudnia to dynamiczne ruszanie czy przyspieszanie, właśnie z uwagi na każdorazowe rozłączanie napędu przy zmianie przełożenia. W bezstopniowej skrzyni udało się wyeliminować ten mankament z uwagi na brak konieczności operowania sprzęgłem.

Budowa bezstopniowej przekładni

Za zmianę przełożenia w skrzyni bezstopniowej odpowiada – jak nietrudno się domyślić – komputer. Sterownik dostosowuje optymalne przełożenie i moment obrotowy do bieżących warunków jazdy. Zmiana odbywa się poprzez poosiowy ruch wariatora, czyli pary kół stożkowych połączonych ze sobą paskiem stalowym z kilkuset ogniwami. Jedno z nich umieszczone jest na wale wejściowym, drugie na wyjściowym. Sterownik odczytuje informacje, zarządzając zmianą pozycji kółek względem siebie. W ten sposób następuje zwiększenie lub redukcja przełożenia w skrzyni CVT. Za sprawne działanie całego mechanizmu odpowiada specjalny układ hydrauliczny, warunkujący utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia cieczy roboczej (najczęściej oleju). W tym celu w skrzyni stosuje się zawory oraz chłodnicę.

Bezstopniowa przekładnia oferuje szereg możliwości znanych z automatycznych skrzyń biegów. Podzespoły typu CVT realizują obecnie takie możliwości, jak m.in.: kickdown (maksymalne dociśnięcie pedału gazu do podłogi), funkcja pełzania czy integracja z systemem ESP. Dla osób, które wcześniej korzystały z automatu, przyzwyczajenie się do nowego systemu z pewnością nie będzie problemem.

Najważniejsze zalety przekładni CVT

Jedną z najważniejszych zalet bezstopniowej skrzyni biegów jest z pewnością jej kompaktowy charakter. Całe urządzenie, wraz z mechanizmem różnicowym oraz główną przekładnią, mieści się w jednej zabudowie. Mały gabaryt oraz lekkość sprawiają, że CVT dobrze sprawdza się w autach z osadzoną poprzecznie jednostką napędową. Nieco trudniej zamontować ją przy napędzie tylnym. Kolejnym plusem jest stosunkowo niskie zużycie paliwa – zwłaszcza w porównaniu z konstrukcjami automatycznymi. Komputerowe sterowanie znacznie przedłuża jej żywotność i podnosi komfort jazdy – program sam wybiera optymalny moment obrotowy, dogodny do zmiany przełożenia, co zapobiega eksploatowaniu silnika na nieodpowiednim biegu. Do słabszych stron tego typu rozwiązań należy zaliczyć dynamikę, która często bywa nieco niższa niż w automacie. Nie bez znaczenia mogą okazać się również ewentualne problemy natury serwisowej, wynikające z umieszczenia całego mechanizmu w jednej kompaktowej, zwartej obudowie. Również cena bezstopniowej przekładni oraz jej wpływ na ostateczny koszt zakupu auta mogą być mało zachęcające. Warto jednak wziąć pod uwagę, że taka konstrukcja ogranicza występowanie typowych i często kosztowych usterek, z którymi spotykają się właściciele skrzyń manualnych lub automatycznych.

Auto z bezstopniową skrzynią biegów – czy warto?

Wielu kierowców marzy o samochodzie wyposażonym w automatyczną skrzynię biegów. Tym, co często powstrzymuje ich przed dokonaniem takiego zakupu, jest widmo ewentualnych awarii, których usuwanie bywa czasochłonne i nierzadko bardzo kosztowne. Szansą na realizację marzenia jest właśnie auto wyposażone w CVT – bezstopniowa przekładnia uznawana jest za mniej awaryjną i na dodatek oferuje wszystkie możliwości, którymi charakteryzują się pojazdy w „automacie”. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że samochód wyposażony w tego typu skrzynię będzie droższy, z uwagi na wyższe koszty zabudowy podzespołów. Jeśli jednak cena nie stanowi problemu dla potencjalnego właściciela, warto sprawdzić, jak bezstopniowe rozwiązania radzą sobie w codziennej eksploatacji.