Co to jest i jak wygląda adaptacja skrzyni biegów

Automatyczna skrzynia biegów (ASB) znacznie podnosi komfort jazdy, umożliwiając płynniejsze i bardziej dynamiczne prowadzenie samochodu. Auta wyposażone w tego rodzaju przekładnię od lat cieszą się sporym zainteresowaniem kierowców. Jednak, by taka jednostka przez długie lata działała sprawnie i bezawaryjnie, należy poświęcić nieco czasu na jej dostosowanie do jazdy w konkretnych warunkach. Czynnością, która to umożliwia, jest adaptacja układu automatycznej zmiany przełożeń. Sprawdź, na czym polega ten proces, jak wygląda on w praktyce i dowiedz się, w jakich przypadkach kalibracja przekładni jest absolutnie konieczna. Może się bowiem okazać, że za nieprawidłowe działanie systemu zmiany przełożeń odpowiada właśnie niewłaściwa konfiguracja tego podzespołu.

W jakim celu wykonuje się adaptację skrzyni biegów?

Podstawowym celem, w jakim przeprowadza się proces adaptacji, jest dopasowanie oprogramowania przekładni do nowych warunków eksploatacyjnych. Samochody o wysokich przebiegach, charakteryzujące się dużym stopniem wyeksploatowania, zwykle wymagają kalibracji systemu przełożeń. To samo dotyczy aut powypadkowych lub po generalnych remontach. Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż ASB mają opinię podzespołów podatnych na różnego rodzaju awarie i usterki. Część z nich jest również niszczona przez nieprawidłowo wykonywane naprawy czy niewłaściwą eksploatację w pojazdach. Adaptacja skrzyni pozwala przywrócić jej odpowiednie parametry, i właściwie użytkować. Przede wszystkim jednak chodzi o to, by zapewnić właściwą współpracę z układem napędowym oraz pozostałymi podzespołami.

Jak przebiega proces kalibracji przekładni?

Proces adaptacji może być przeprowadzany w różnych modelach i rodzajach automatycznych skrzyń biegów. Bez względu na to, czy auto pochodzi od producenta z Europy, USA czy Azji, doświadczony serwis z pewnością poradzi sobie z kalibracją przekładni, dostosowując jej parametry do warunków jazdy. W przypadku samochodów sprowadzanych zza granicy również warto zainteresować się kwestią konfiguracji, z uwagi na nieco inne uwarunkowania konstrukcyjne, jakimi charakteryzują się np. auta amerykańskie od tych produkowanych na rynek europejski.

Istnieją dwa podstawowe sposoby, dzięki którym można skalibrować automatyczną skrzynię biegów. Pierwsza z metod, przez mechaników zwana „na piechotę” polega na dostosowaniu parametrów urządzenia w trakcie jazdy. O ile doświadczony specjalista jest w stanie osiągnąć zadowalający efekt, o tyle warto zdawać sobie sprawę z faktu, że taka forma adaptacji może być nietrwała i bardzo niedokładna. Z tego powodu, renomowane serwisy przekładni stosują niezawodną, niezwykle precyzyjną metodę elektronicznej kalibracji ASB. Specjalista korzysta z dedykowanego oprogramowania, dzięki czemu wszystkie niezbędne wartości i parametry konfigurowane są w jak najdokładniejszy sposób. Oprócz tego, że komputerowa adaptacja daje lepsze efekty i jest bardziej precyzyjna, cały zabieg wykonuje się znacznie krócej. Elektroniczną konfigurację skrzyni w renomowanym warsztacie da się wykonać już nawet w kilkanaście minut. Jednak w niektórych przypadkach proces ten może trwać dłużej. Wszystko zależy od rodzaju przekładni, stopnia jej wyeksploatowania, ilości parametrów do ustawienia oraz wielu innych czynników.

Najważniejsze zalety adaptacji ASB

Odpowiednio adaptowana do nowych warunków automatyczna skrzynia biegów charakteryzować się będzie dużo płynniejszym, bardziej dynamicznym i niezawodnym działaniem. To z kolei znacznie podniesie komfort jazdy autem wyposażonym w zautomatyzowaną przekładnię. Kolejną zaletą kalibracji skrzyni jest ograniczenie ryzyka jej uszkodzenia na skutek niewłaściwego użytkowania. W ten sposób możemy uniknąć kosztownych napraw oraz długotrwałych przestojów w eksploatacji pojazdu. Kluczowym aspektem związanym z jej kalibracją jest również bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów. Odpowiednio skonfigurowane parametry przekładni pozwalają na szybsze reakcje za kierownicą i w wymierny sposób zwiększają komfort jazdy.

Kiedy należy skalibrować skrzynię biegów?

W kilku sytuacjach ustawienie właściwości skrzyni może okazać się niezbędne. W przypadku aut powypadkowych jest to w istocie konieczne – takie samochody zazwyczaj tracą wszelkie parametry, przez co ich powrót na drogę wymaga kolejnej konfiguracji. Adaptacja przekładni jest również wymagana w samochodach mocno wyeksploatowanych, charakteryzujących się dużym przebiegiem. Warto zainteresować się tym tematem również wówczas, gdy auto podlegało generalnym remontom lub modyfikacjom, albo gdy wykonano tzw. chiptuning, czyli komputerową modyfikację oprogramowania w celu zwiększenia mocy układy napędowego. W kwestii kalibracji skrzyni biegów rekomendujemy wybór profesjonalnego serwisu i oddanie swojego samochodu w ręce doświadczonych specjalistów. Tylko w ten sposób Klient zyskuje stuprocentową pewność poprawnie i legalnie przeprowadzonej adaptacji przekładni, poświadczonej udzieleniem gwarancji serwisowej. W przypadku awarii oszczędność z modyfikacji wdrożonej we własnym zakresie okaże się jedynie pozorna.