Budowa skrzyni biegów

Silniki spalinowe napędzające samochody, pracują w zakresie tysiąca obrotów na minutę. Aby jednostka napędowa mogła przekazywać moment obrotowy na koła pojazdu, liczba obrotów jego wału korbowego musi zostać poddana redukcji. W tym celu, między silnikiem i sprzęgłem a wałem, przekładnią główną i osiami napędowymi kół, pośredniczy skrzynia biegów. W zależności od tego, czy ruszamy z miejsca, wjeżdżamy na wzniesienie, czy jedziemy zwyczajną, prostą drogą - przekładnia umożliwia dobranie biegu optymalnie do warunków jazdy. W niniejszym artykule przedstawiamy, jak zbudowana jest skrzynia biegów na podstawie zasady jej działania.

Skrzynia biegów - budowa i zasada działania

W układzie przeniesienia napędu skrzynia biegów jest po sprzęgle drugim elementem w kolejności. W większości samochodów osobowych silnik jest umieszczony w przedniej części karoserii, a tuż za nim jest podłączone sprzęgło i przekładnia. We współcześnie produkowanych autach, skrzynia biegów zazwyczaj występuje jako manualna i ma od czterech do sześciu przełożeń do jazdy na wprost, jeden bieg wsteczny oraz pozycję neutralną (tzw. ,,luz”), w którym jest odłączona od silnika. Najczęściej spotykane przekładnie stopniowane, są zbudowane z kół zębatych, które współpracując ze sobą w różnych konfiguracjach, tworzą odpowiednie przełożenie, tj. stosunek prędkości obrotowej koła napędzającego (znajdującego się na stałe na wspólnym wale z tarczą sprzęgła) do prędkości obrotowej koła napędzanego (znajdującego się na stałe na wale napędowym przenoszącym moment obrotowy na osie kół jezdnych). Aby praca kół zębatych była cicha, a ich żywotność długa, stosuje się koła z zębami skośnymi.

Klasyczny schemat skrzyni biegów jest oparty o trzy wały współpracujące ze sobą. Pierwszy z nich łączy się z elementem korbowym poprzez sprzęgło, drugi - przekazuje napęd na przekładnię do osi kół jezdnych, a  trzeci to wał pośredniczący. Przekładnia napędzająca od strony sprzęgła jest połączona z pierwszym z nich na stałe i zmieniając biegi, rozłącza się i łączy na sztywno z wałem pośredniczącym. Kiedy skrzynia jest połączona z silnikiem, drugi wał (napędowy) obraca się. Aby płynnie ruszyć pojazdem z miejsca oraz móc zmieniać biegi bez zgrzytania, przekładnie wyposażono w synchronizator - układ mechaniczny w postaci sprzęgła pomocniczego, odpowiadający za wyrównanie prędkości obrotowych wału korbowego silnika i przekładni

Manualna, automatyczna czy półautomatyczna?

Najczęściej spotykanym rodzajem skrzyni biegów w samochodach osobowych, jest wersja manualna. W tym typie przekładni przełączanie biegów następuje poprzez odłączenie jej od silnika (naciśnięcie i przytrzymanie pedału sprzęgła). W autach z automatyczną wersją tego mechanizmu, przeniesienie napędu z silnika na koła, następuje za pośrednictwem sprzęgła hydrokinetycznego i przekładni planetarnej. Z kolei w pojazdach z półautomatyczną przekładnią, ma ona identyczną konstrukcję jak manualna, ale zamiast pedału sprzęgła, wykorzystuje się mechaniczny lub elektroniczny układ wykrywający ruch dźwigni zmiany biegów, który steruje sprzęgłem.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł dotyczący budowy skrzyni biegów, jej rodzajów oraz sposobu działania pomógł Ci lepiej zrozumieć ten mechanizm. Różni producenci samochodów wprowadzają innowacyjne rozwiązania techniczne, które korzystnie wpływają na płynność pracy tego podzespołu. Może się to jednak wiązać z podwyższeniem stopnia trudności jego serwisowania. 

jak-zbudowana-jest-skrzynia-biegow-schem