Baza wiedzy

Jak sprawdzić automatyczną skrzynię biegów?

 

Planujesz zakup samochodu z automatyczną skrzynią biegów (ASB)? Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda dobrze, ale to Twój pierwszy automat? Nie chcesz kupować auta, które na skutek awarii może zrujnować domowy budżet? Poznaj niezawodne metody na ocenę sprawności automatu. Jeszcze przed podpisaniem umowy upewnij się, że wszystko w pojeździe pracuje bez zarzutu. Podpowiadamy, jak sprawdzić stan techniczny ASB!

 

 Więcej

Co to jest i jak wygląda adaptacja skrzyni biegów

 

Automatyczna skrzynia biegów (ASB) znacznie podnosi komfort jazdy, umożliwiając płynniejsze i bardziej dynamiczne prowadzenie samochodu. Auta wyposażone w tego rodzaju przekładnię od lat cieszą się sporym zainteresowaniem kierowców. Jednak, by taka jednostka przez długie lata działała sprawnie i bezawaryjnie, należy poświęcić nieco czasu na jej dostosowanie do jazdy w konkretnych warunkach. Czynnością, która to umożliwia, jest adaptacja układu automatycznej zmiany przełożeń. Sprawdź, na czym polega ten proces, jak wygląda on w praktyce i dowiedz się, w jakich przypadkach kalibracja przekładni jest absolutnie konieczna. Może się bowiem okazać, że za nieprawidłowe działanie systemu zmiany przełożeń odpowiada właśnie niewłaściwa konfiguracja tego podzespołu.

 

 Więcej

Czym jest bezstopniowa skrzynia biegów

Bezstopniowe skrzynie biegów charakteryzują się coraz powszechniejszym zastosowaniem. Jeszcze do niedawna, montowane w największych i najdroższych samochodach, obecnie coraz częściej spotykane są również w kompaktach i pojazdach z napędem hybrydowym. Sprawdź, jak zbudowana jest bezstopniowa przekładnia, poznaj jej mocne i słabe strony i zdecyduj, czy warto zdecydować się na kupno auta, w którym zastosowano takie rozwiązanie.

 

 Więcej

Jaki wybrać olej do skrzyni biegów? Syntetyczny czy mineralny?

Kwestia doboru odpowiedniego oleju do skrzyni biegów nie jest łatwą decyzją, zwłaszcza w przypadku właścicieli aut wieloletnich lub o większym przebiegu. Jaki płyn wybrać – mineralny czy syntetyczny? W poniższym wpisie postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

 

 Więcej

5 sposobów na to, jak zniszczyć skrzynię biegów

Automatyczne i ręczne skrzynie biegów należą do części samochodowych, które bywają bardzo drogie w naprawie. Ewentualnym awariom i usterkom można łatwo zapobiec, stosując się do kilku zaleceń. Niestety, wiele osób – na przekór zaleceniom specjalistów – robi wiele, aby je zdewastować. Dlatego już teraz poznasz 5 sposobów na to, jak skutecznie... zniszczyć skrzynię biegów.

 

 Więcej

Najczęstsze problemy automatycznych skrzyni biegów

Komfort podróżowania prywatnym autem jest dla każdego bardzo ważnym czynnikiem, decydującym o zakupie konkretnego pojazdu. Nic więc dziwnego, że z roku na rok popularność samochodów osobowych wyposażonych w automatyczne skrzynie biegów, zamiast manualnych, wyraźnie rośnie. Jak pokazują statystyki, najchętniej wybierają je kobiety oraz właściciele firm. Co ciekawe, duże zainteresowanie automatycznymi skrzyniami dotyczy nie tylko rynku aut nowych, ale także używanych.

 

 Więcej

Najpopularniejsze/najlepsze typy skrzyń biegów automatycznych w samochodach osobowych

Pod koniec ubiegłego stulecia w Europie (w tym w Polsce) trudno było szukać samochodów osobowych z automatyczną skrzynią, ale na przestrzeni ostatnich lat coraz bardziej przekonujemy się do tego rozwiązania. Taka przekładnia gwarantuje wygodę i komfort podróżowania, a do tego prawidłowo eksploatowana i serwisowana będzie naprawdę wytrzymała. Automatyczne skrzynie biegów samochodów osobowych to jednak pojęcie bardzo ogólne. Na rynku wykorzystuje się dzisiaj kilka różnych konstrukcji i dlatego przed zakupem auta z automatem warto poznać je wszystkie i wiedzieć, jaka skrzynia biegów będzie najlepsza.

 

 Więcej

Nowa, czy regenerowana skrzynia biegów?

Użytkowanie pojazdu nieuchronnie wiąże się z powolnym eksploatowaniem poszczególnych części. Wszystkie one mają swoją żywotność, która obliczona jest jako możliwa liczba przejechanych kilometrów. Oczywiście jest to dość płynny przedział. Olbrzymie znaczenie ma bowiem sposób jazdy, a także drogi, po których samochód się porusza. Bardziej wprawne operowanie narzędziami sterującymi, unikanie bezdroży i nierówności mogą wydłużyć szacunkową wytrzymałość niektórych komponentów. Jednym z podatnych na awarię jest układ służący do zmiany obrotów silnika. Co zrobić, gdy odmówi posłuszeństwa? Zwykły remont skrzyni biegów do aut ciężarowych nie zawsze jest opłacalny. 

 

 Więcej

Manualna czy automatyczna skrzynia biegów?

Ilu kierowców, tyle teorii dotyczących przewagi jednego rozwiązania nad drugim. Dyskusje czy manualna skrzynia biegów jest lepsza niż automatyczna, nie mają końca. Zwolennicy tradycyjnych tzw. ręcznych rozwiązań podkreślają lepsze osiągi i płynną jazdę, z kolei ci, którzy spróbowali nowoczesnych przekładni, zafascynowani oferowaną wygodą, deklarują, że już nigdy nie wrócą do samodzielnego operowania drążkiem. Czeka Cię naprawa? Sprawdź ofertę firmy Orkanika, która prowadzi sprzedaż automatycznych skrzyń biegów do samochodów ciężarowych i autobusów marki ZF. Być może awaria Twojego mechanizmu to dobra okazja, by postawić na nowe, komfortowe rozwiązania?

 

 Więcej

Skrzynie biegów DSF

Skrzynie biegów DSF to jedne z popularniejszych typów przekładni stosowanych w autach osobowych, dostawczych oraz innych pojazdach. Na masową skalę montowano je m.in. w samochodach produkowanych przez koncern motoryzacyjny VAG czy w samochodach Opla. Niestety, jak każda skrzynia – również przekładnia DSF nie jest wolna od wad i ewentualnych usterek w miarę eksploatacji. Z tego artykułu dowiesz się, czy w przypadku awarii bardziej opłacalna będzie jej regeneracja, czy wymiana na nową.

 

 Więcej

Skrzynie biegów ZF

Niemiecka marka ZF Friedrichshafen AG to jeden z globalnych potentatów produkujących części i podzespoły do samochodów osobowych, ciężarowych i pojazdów specjalistycznych. Na rynku motoryzacyjnym funkcjonuje od ponad 100 lat, a jednym z jej sztandarowych produktów są skrzynie biegów. Cieszące się opinią solidnych, wytrzymałych i odpornych na pracę w najbardziej niesprzyjających warunkach, przekładnie ZF nie są jednak niezniszczalne. Po pewnym czasie wymagaj naprawy lub regeneracji. Sprawdź, jak wygląda ten proces w profesjonalnym warsztacie i dowiedz się jak wybrać odpowiedni serwis dla Twojej skrzyni biegów.

 

 Więcej

Ile kosztuje naprawa skrzyni biegów dla aut powyżej 3,5t

Skrzynie biegów montowane w samochodach ciężarowych, autobusach oraz innych pojazdach o masie przekraczającej 3,5 tony to podzespoły o skomplikowanej konstrukcji. Nic więc dziwnego, że proces naprawy takiej skrzyni przebiega nieco inaczej niż regeneracja urządzeń montowanych w samochodzie osobowym. Zastanawiasz się, z jakim kosztem wiąże się kompleksowa naprawa skrzyni w autach powyżej 3,5t? Sprawdź, od czego zależy cena i jakie czynności wchodzą w skład usługi.

 

 Więcej

Skrzynia biegów Multitronic - naprawa i opis

Planujesz zakup Audi z automatyczną skrzynią biegów? Stresują Cię opinie o awaryjności tego typu przekładni? A może jesteś już właścicielem takiego samochodu i chcesz dowiedzieć się, jak prawidłowo użytkować skrzynię? Jedną z najczęściej montowanych skrzyń biegów w autach tej marki jest przekładnia Multitronic. Jednocześnie, przez wielu uznawana jest za najbardziej podatną na usterki i trudy eksploatacyjne. Dowiedz się, jak zbudowany jest multitronik, poznaj zasady jego prawidłowej eksploatacji, typowe awarie i sposoby ich naprawy.

 

 Więcej

Naprawa i specyfikacja skrzyni biegów M32 i M20

 

Uniwersalna konstrukcja przekładni M20 oraz M32 powoduje, że amerykański koncern General Motors z powodzeniem stosował ją zarówno w najmniejszych modelach opla (corsa), poprzez kompakty typu astra czy signum, jak i w limuzynach takich jak insignia. Skrzynie biegów M20/M32 znaleźć można również w wielu samochodach osobowych produkowanych przez marki Fiat oraz Alfa Romeo. Jeśli jesteś właścicielem któregoś z modeli wyposażonych w tego typu przekładnię lub planujesz zakup auta ze skrzynią M20 lub M32, podpowiadamy, na które aspekty powinieneś zwrócić szczególną uwagę.

 

 Więcej

Jak dbać o skrzynię biegów?

 

Zarówno manualne, jak i automatyczne skrzynie biegów to jedne z najbardziej skomplikowanych, a przez to drogich w naprawie części samochodowych. Aby więc zapobiec niepotrzebnym wydatkom, warto odpowiednio o nie zadbać. Będzie to z pożytkiem nie tylko dla naszych portfeli, ale i bezpieczeństwa. W jaki sposób więc dbać o skrzynie biegów ciężarówek i samochodów osobowych? Poznaj skuteczne porady

 

 Więcej

Jakie objawy mówią, że skrzynia biegów wymaga naprawy

Awaria skrzyni biegów to poważny problem nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale także finansowych. Naprawa skrzyni biegów w pojeździe wiąże się bowiem z poważnymi wydatkami, zwłaszcza w przypadku modeli automatycznych. W jaki sposób poznać więc, że wymaga ona naprawy? Jakie objawy świadczą o usterkach tego podzespołu? Dowiedz się z naszego artykułu.

 

 Więcej

Jak działa automatyczna skrzynia biegów?

 

Automatyczna skrzynia biegów w samochodzie to duży komfort, szczególnie podczas jazdy w mieście i korkach, których rezultatem jest częste zatrzymywanie się i powtórne ruszanie. Dzięki automatowi nie ma potrzeby wciskania sprzęgła czy też zmiany biegów. Przekładnia tego typu cechuje się jednak skomplikowaną budową i dużą ilością elektronicznych elementów. W jaki sposób działa? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

 

 Więcej

Rodzaje skrzyni biegów?

Większość kierowców planujących zakup samochodu zwraca uwagę typ i pojemność silnika, przebieg auta czy jego wyposażenie. Jednym z kluczowych aspektów jest też rodzaj skrzyni biegów. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym ta automatyczna różni się od manualnej i poznać szczegóły budowy najpopularniejszych przekładni, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

 Więcej

Jak działa hydrauliczna skrzynia biegów?

 

Przekładnia o budowie hydraulicznej to obecnie najbardziej rozpowszechniony rodzaj automatycznej skrzyni biegów. Co decyduje o popularności skrzyń hydraulicznych? Jak działają takie podzespoły, jak je eksploatować i czy z natury są one awaryjne? Dowiedz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o klasycznej przekładni hydraulicznej, poznaj jej główne zalety i sprawdź, na co uważać przy zakupie.

 

 Więcej

Kiedy należy wymienić skrzynię biegów?

 

Szarpanie, problemy ze zmianą przełożenia, nadmierna eksploatacja samochodu, uszkodzenia mechaniczne – to tylko niewtóre powody, dla których konieczna może być wymiana lub naprawa skrzyni biegów w Twoim samochodzie. Sporo zależy od tego, czy posiadasz przekładnię manualną, automatyczną lub półautomat. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy konieczna jest wymiana, na jaki koszt się przygotować i czy w pewnych sytuacjach korzystniejszym rozwiązaniem nie będzie naprawa w profesjonalnym serwisie.

 

 Więcej

Jak holować auto z automatem?

Samochody z automatyczną skrzynią biegów dostępne są obecnie w ofercie wszystkich topowych producentów. Do zautomatyzowanej przekładni przekonuje się też coraz większa liczba kierowców, więc z roku na rok po polskich drogach porusza się więcej samochodów w „automacie”. Problem pojawia się w przypadku awarii, wymagającej odholowania takiego auta. Z naszego poradnika dowiesz się, czy można holować automat i jak wykonać taką operację, by nie uszkodzić skrzyni biegów oraz układu napędowego pojazdu.

 

 Więcej

Dlaczego samochód z automatyczną skrzynią biegów szarpie?

Wielu posiadaczy samochodów wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów zna uczucie uciążliwego szarpania w momencie zmiany przełożenia na wyższe oraz przy ruszaniu. O przyczynach charakterystycznego „kopnięcia” w tył samochodu oraz konsekwencjach długotrwałego lekceważenia tego zjawiska, przeczytasz w tym artykule.

 

 Więcej

Kiedy zrobić przegląd skrzyni biegów? Sprawdź, co mówią eksperci!

Właściciele czterech kółek dużą wagę przykładają do dbania o silnik - i dobrze! Pamiętaj jednak, że równie ważnym elementem mechaniki pojazdowej jest skrzynia biegów – manualna czy automatyczna.

 

 Więcej

Budowa skrzyni biegów

Wielu Silniki spalinowe napędzające samochody, pracują w zakresie tysiąca obrotów na minutę. Aby jednostka napędowa mogła przekazywać moment obrotowy na koła pojazdu, liczba obrotów jego wału korbowego musi zostać poddana redukcji. W tym celu, między silnikiem i sprzęgłem a wałem, przekładnią główną i osiami napędowymi kół, pośredniczy skrzynia biegów.

 

 Więcej

Na czym polega regeneracja skrzyni biegów?

Prowadzenie samochodu może dawać kierowcy sporo przyjemności, jeśli pojazd jest utrzymywany w dobrym stanie technicznym. Niemniej jednak, lekceważąc objawy nieprawidłowego funkcjonowania jego podzespołów, prędzej czy później może stopniowo dojść do awarii, która nawet unieruchomi auto.

 

 Więcej

Olej do skrzyni biegów. Wymieniać czy nie?

Większość właścicieli samochodów pamięta o tym, że trzeba wymienić olej silnikowy. Jedni wierzą w magię produktów „long-life”, a inni nie patrzą na zalecenia producenta i zmieniają ten płyn stosunkowo często. W przypadku jego przekładniowego odpowiednika sytuacja nie jest już tak oczywista. Z doświadczenia wiemy, że wielu kierowców kompletnie się nim nie przejmuje. Czy to dobrze? Olej w skrzyni biegów trzeba wymieniać, czy nie ma takiej konieczności? Sprawdź już teraz!

 

 Więcej

Jak działa manualna skrzynia biegów?

Czy wiesz, że manualna skrzynia biegów jest stosowana od przeszło 120 lat? W 1898 roku wynalazł ją Francuz Louis Renault – nazwisko nie jest przypadkowe, to założyciel popularnej marki samochodów. Jego odkrycie okazało się przełomowe dla całej branży motoryzacyjnej. Choć technologie ewoluują, to jednak główna idea funkcjonalności tego elementu nie zmieniła się przez cały ten czas. Sprawdź, jak działają skrzynie biegów i dlaczego były rozwiązaniem rewolucyjnym!

 

 Więcej

Naprawa skrzyni biegów w samochodach niszowych marek

Wypadające przełożenia, zgrzyty, wibracje czy huczenie – to tylko przykłady typowych objawów różnych usterek skrzyń biegów. Kupno nowego elementu to nierzadko wydatek od kilku, do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Dużo tańszą alternatywą jest montaż części używanej, zregenerowanej lub oddanie skrzyni do naprawy. Poważne problemy zaczynają się jednak wtedy, gdy jeździsz autem niszowej marki. Co należy zrobić? Jak wygląda regeneracja takiej przekładni? Sprawdź już teraz!

 

 Więcej

Jak sprawdzić stan skrzyni biegów przed zakupem samochodu?

Planujesz zakup używanego samochodu i nie chcesz się narazić na dodatkowe koszty? Skupianie się na stanie silnika, karoserii, hamulców oraz zawieszenia to za mało. Czy wiesz, że naprawa uszkodzonej skrzyni biegów może być bardzo droga, nie wspominając już o zakupie nowej części? Na szczęście możesz bez problemu przeprowadzić podstawowy test przekładni bez jej rozbierania. Sprawdź już teraz, jak bez pomocy mechanika ocenić stan tego elementu.

 

 Więcej