5 sposobów na to, jak zniszczyć skrzynię biegów

 Automatyczne i ręczne skrzynie biegów należą do części samochodowych, które bywają bardzo drogie w naprawie. Ewentualnym awariom i usterkom można łatwo zapobiec, stosując się do kilku zaleceń. Niestety, wiele osób – na przekór zaleceniom specjalistów – robi wiele, aby je zdewastować. Dlatego już teraz poznasz 5 sposobów na to, jak skutecznie... zniszczyć skrzynię biegów. 

Nie wymieniaj oleju

Niedbanie o stan oleju jest jedną z przyczyn szybszego zużywania się i degradacji skrzyni biegów. W każdym rodzaju (zarówno automatycznej, jak i manualnej, zautomatyzowanej czy bezstopniowej) zaleca się dolanie oleju przekładniowego. Warto to robić co 60-80 tys. kilometrów. Nawet najwyższej jakości części starzeją się, czego efektem jest m.in. pogorszenie ich właściwości. Ponadto wraz z wymianą starego płynu, usuwane są niewielkie drobinki metalu powstające naturalnie w czasie użytkowania pojazdu. W starszych modelach aut warto również odpowiednio często sprawdzać poziom oleju. W przypadku jego niewystarczającej ilości – uzupełnić braki. Nawet niewielkie ubytki mogą bowiem prowadzić do przegrzania i awarii. Zapominanie o systematycznej zmianie jest prostą drogą do kłopotów.Niedbanie o stan oleju jest jedną z przyczyn szybszego zużywania się i degradacji skrzyni biegów. W każdym rodzaju (zarówno automatycznej, jak i manualnej, zautomatyzowanej czy bezstopniowej) zaleca się dolanie oleju przekładniowego. Warto to robić co 60-80 tys. kilometrów. Nawet najwyższej jakości części starzeją się, czego efektem jest m.in. pogorszenie ich właściwości. Ponadto wraz z wymianą starego płynu, usuwane są niewielkie drobinki metalu powstające naturalnie w czasie użytkowania pojazdu. W starszych modelach aut warto również odpowiednio często sprawdzać poziom oleju. W przypadku jego niewystarczającej ilości – uzupełnić braki. Nawet niewielkie ubytki mogą bowiem prowadzić do przegrzania i awarii. Zapominanie o systematycznej zmianie jest prostą drogą do kłopotów.

Jedź na półsprzęgle

Kolejnym sprawdzonym przepisem na to, aby zniszczyć przekładnię w aucie, jest jazda na półsprzęgle. Sporo kierowców tak robi, szczególnie w sytuacji jazdy w korku albo na wzniesieniu. Niestety, metoda ta wiedzie do prędkiego jej zużywania się. Aby temu zapobiec, należy unikać takiego jeżdżenia, a stojąc w korku, należy wrzucać luz.Kolejnym sprawdzonym przepisem na to, aby zniszczyć przekładnię w aucie, jest jazda na półsprzęgle. Sporo kierowców tak robi, szczególnie w sytuacji jazdy w korku albo na wzniesieniu. Niestety, metoda ta wiedzie do prędkiego jej zużywania się. Aby temu zapobiec, należy unikać takiego jeżdżenia, a stojąc w korku, należy wrzucać luz.

Trzymaj dłoń na drążku zmiany biegów

Na zużywanie i niszczenie skrzyni bardzo duży wpływ wywiera stałe trzymanie dłoni na drążku zmiany biegów. Niektórzy kierowcy traktują go jako podpórkę. Jest to prosta droga do wywołania usterki. Nawet niewielki nacisk przenoszony jest na widełki zmiany biegów. Wiąże się to z niepotrzebnym obciążeniem mechanizmu, zwiększonym tarciem – a w efekcie szybszą dewastacją tego elementu. Trzymaj więc rękę na drążku w czasie jazdy, a w ciągu kilkunastu czy kilku miesięcy możesz spodziewać się... konieczności naprawy, czy nawet wymiany skrzyni biegów.Na zużywanie i niszczenie skrzyni bardzo duży wpływ wywiera stałe trzymanie dłoni na drążku zmiany biegów. Niektórzy kierowcy traktują go jako podpórkę. Jest to prosta droga do wywołania usterki. Nawet niewielki nacisk przenoszony jest na widełki zmiany biegów. Wiąże się to z niepotrzebnym obciążeniem mechanizmNa zużywanie i niszczenie skrzyni bardzo duży wpływ wywiera stałe trzymanie dłoni na drążku zmiany biegów. Niektórzy kierowcy traktują go jako podpórkę. Jest to prosta droga do wywołania usterki. Nawet niewielki nacisk przenoszony jest na widełki zmiany biegów. Wiąże się to z niepotrzebnym obciążeniem mechanizmu, zwiększonym tarciem – a w efekcie szybszą dewastacją tego elementu. Trzymaj więc rękę na drążku w czasie jazdy, a w ciągu kilkunastu czy kilku miesięcy możesz spodziewać się... konieczności naprawy, czy nawet wymiany skrzyni biegów.u, zwiększonym tarciem – a w efekcie szybszą dewastacją tego elementu. Trzymaj więc rękę na drążku w czasie jazdy, a w ciągu kilkunastu czy kilku miesięcy możesz spodziewać się... konieczności naprawy, czy nawet wymiany skrzyni biegów.

Podobny rezultat wywołuje ciągłe trzymanie nogi na pedale sprzęgła. Musisz pamiętać, że nawet minimalny nacisk stopy jest równoznaczny z jazdą na tzw. półsprzęgle. Ta, jak już wiesz z powyższego akapitu, jest bardzo szkodliwa dla prawidłowego funkcjonowania auta.

Nie dociskaj pedałów do końca

Dla sprawności skrzyni biegów groźne jest również niedociskanie pedału sprzęgła. Wiąże się to z uszkodzeniem synchronizatorów. Niektóre z pojazdów „informują” kierowcę niepokojącymi dźwiękami o tym, że takie działanie jest po prostu nieodpowiednie. Dlatego też, jeśli nie chcesz doprowadzić do ich zużycia i w efekcie awarii, przyduszaj je do samego końca.Dla sprawności skrzyni biegów groźne jest również niedociskanie pedału sprzęgła. Wiąże się to z uszkodzeniem synchronizatorów. Niektóre z pojazdów „informują” kierowcę niepokojącymi dźwiękami o tym, że takie działanie jest po prostu nieodpowiednie. Dlatego też, jeśli nie chcesz doprowadzić do ich zużycia i w efekcie awarii, przyduszaj je do samego końca.

Ostro hamuj silnikiem

Ręczna przekładnia wyjątkowo źle znosi również mocne hamowanie silnikiem. W szczególnie z dużej prędkości, przy jednoczesnym redukowaniu biegów (np. z piątego na drugi). Staraj się zawsze, aby robić to jak najłagodniej, zmieniając stopniowo biegi, tzn. kolejno z piątego na czwarty, z czwartego na trzeci itd. Jeśli nie jeździsz w ten sposób, bądź przygotowany na to, że już wkrótce możesz wydać całkiem spore kwoty u mechanika na profesjonalną naprawę albo renowację skrzyni biegów.Ręczna przekładnia wyjątkowo źle znosi również mocne hamowanie silnikiem. W szczególnie z dużej prędkości, przy jednoczesnym redukowaniu biegów (np. z piątego na drugi). Staraj się zawsze, aby robić to jak najłagodniej, zmieniając stopniowo biegi, tzn. kolejno z piątego na czwarty, z czwartego na trzeci itd. Jeśli nie jeździsz w ten sposób, bądź przygotowany na to, że już wkrótce możesz wydać całkiem spore kwoty u mechanika na profesjonalną naprawę albo renowację skrzyni biegów.

Inne działania powodujące awarie przekładni

Wymienione wyżej przykłady nie są jedynymi „zaleceniami”, dzięki którym w krótkim czasie można doprowadzić do poważnej (i drogiej w naprawie) awarii lub przynajmniej usterki. Jakie czynności dodatkowo skutkują zniszczeniem skrzyni biegów?Wymienione wyżej przykłady nie są jedynymi „zaleceniami”, dzięki którym w krótkim czasie można doprowadzić do poważnej (i drogiej w naprawie) awarii lub przynajmniej usterki. Jakie czynności dodatkowo skutkują zniszczeniem skrzyni biegów?

W przypadku manualnych skrzyń zarówno jazda na zbyt niskich, jak i na za wysokich obrotach powoduje ich przyspieszone zużycie. Dla automatycznych modeli szczególnie niebezpieczny jest natomiast tzw. sportowy styl jazdy. Jeśli więc chcesz szybko doprowadzić do zniszczenia skrzyni biegów, wystarczy, że będziesz:

  • regularnie ruszać z piskiem opon,

  • gwałtownie przyspieszać podczas jazdy,

  • ostro hamować,

  • czy też dobijać do maksymalnych prędkości.

Groźne jest również przeciążanie auta, czyli przewożenie albo ciągnięcie w przyczepce bagażu znacznie cięższego, niż zaleca producent samochodu. W przypadku automatów ważne jest także odpowiednie obchodzenie się z przełożeniami. Częste wybieranie trybu N może prowadzić do tworzenia się luzów na elementach skrzyni biegów, czego skutkiem jest skrócenie ich żywotności. Ponadto pozycji tej nie powinno się stosować podczas zjazdów z pagórków i wzniesień. Należy też pamiętać, aby nie wyłączać silnika w trakcie pracy przekładni w trybie D lub R, czy też na biegu wybranym w sposób ręczny. Trybu P nie wolno z kolei włączać wtedy, kiedy pojazd jeszcze się porusza. Efektem takiego działania może być zablokowanie przekładni na bieżącym biegu, uszkodzenie lub nawet całkowite zepsucie tego podzespołu.

Jak można więc zauważyć, możliwości zniszczenia tej części motoryzacyjnej jest całkiem sporo. Jeśli dysponujesz zbędną gotówką (w całkiem wysokiej kwocie!), lubisz oddawać pojazd do mechanika czy też korzystać z samochodów zastępczych, zrealizuj je wszystkie. W ten sposób masz pewność, że w krótkim czasie zniszczysz przekładnię w swoim samochodzie.